1 308 000 SEK
Omsättning
▼ 34,2%
112 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 180%
84%
Soliditet
Mycket God
8,6%
Vinstmarginal
Stabil
62 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-03

Substansvärdering

Tillgångar:769 826 SEK
Skulder:-123 275 SEK
Substansvärde:646 551 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 34,2% men samtidigt en förbättrad lönsamhet med 180% resultattillväxt. Den höga soliditeten på 84,0% indikerar ett stabilt finansiellt läge med låg belåning. Detta tyder på en strategisk omställning där företaget fokuserat på mer lönsamma projekt eller effektiviserat sin verksamhet, snarare än att maximera omsättningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver golvläggning och mattförsäljning i Uppsala, en verksamhet som ofta är projektbaserad och kan variera kraftigt i omsättning från år till år beroende på antal och storlek på uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 40 000 SEK till 112 000 SEK, en ökning med 72 000 SEK (+180,0%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar bättre marginaler eller lägre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 607 640 SEK till 646 551 SEK, en tillväxt på 38 911 SEK (+6,4%). Denna ökning beror helt på årets vinst på 112 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 990 373 SEK till 1 308 352 SEK, en nedgång med 682 021 SEK (-34,2%). Detta kan tyda på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 682 021 SEK (-34,2%) kan indikera förlorade kunder eller svagare efterfrågan på marknaden
  • Beroendet av ett fåtal större projekt i branschen gör företaget sårbart för fluktuationer i orderstocken

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 84,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Förbättrad vinstmarginal från 2,0% till 8,6% visar ökad effektivitet och konkurrenskraft
  • Tillgångstillväxt på 9,9% till 769 826 SEK indikerar fortsatt investeringsförmåga

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång under de senaste tre åren, från 1 989 000 SEK 2023 till 1 308 000 SEK 2024, efter en tidigare något ostadig utveckling. Trots detta har resultatet efter finansnetto visat en anmärkningsvärd återhämtning från en lågnivå på 40 000 SEK 2023 upp till 112 000 SEK 2024, vilket indikerar förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll. Eget kapital och tillgångar har däremot fortsatt att västa stadigt, vilket stärker företagets finansiella bas. Soliditeten förblir mycket hög men visar en liten nedgång till 84 %, medan vinstmarginalen har återhämtat sig kraftigt från 2,0 % till 8,6 %. Sammantaget pekar trenderna på ett företag som, trots minskad omsättning, har lyckats förbättra sin lönsamhet och bygga upp ett starkare eget kapital, vilket ger en god grund för framtiden men samtidigt väcker frågor om den långsiktiga försäljningsutvecklingen.