8 406 000 SEK
Omsättning
▲ 41%
1 469 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47,2%
67%
Soliditet
Mycket God
—
Vinstmarginal
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 099 894 SEK
Skulder:-1 459 491 SEK
Substansvärde:2 501 013 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under bolagets andra räkenskapsår har nettoomsättningen ökat. Resultatet har dock minskat jämfört med föregående år p.g.a ökade kostnader och oförutsedda utgifter.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång före undertecknandet av denna årsredovisning som är att beteckna såsom väsentliga.

Analys av viktiga händelser

  • Under bolagets andra räkenskapsår har nettoomsättningen ökat men resultatet har minskat på grund av ökade kostnader och oförutsedda utgifter
  • Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxtsignaler i balansräkningen men samtidigt en oroande resultatutveckling. Den betydande tillväxten i eget kapital och tillgångar på +47,8% respektive +51,7% indikerar en expansion och investeringar i verksamheten. Den höga soliditeten på 67,0% ger ett stabilt finansiellt grundläge. Dock är den negativa resultattillväxten på -47,2% trots ökad omsättning ett varningssignal som tyder på att kostnadsutvecklingen inte hålls under kontroll.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tillverkning av nikotinprodukter för både export och svenska kunder med säte i Göteborg. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i produktion och distribution, vilket kan förklara den höga tillgångstillväxten samtidigt som omsättningen ännu inte kommit igång fullt ut.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 780 000 SEK till 1 469 000 SEK, en nedgång med 1 311 000 SEK eller -47,2%. Denna försämring beror enligt årsredovisningen på ökade kostnader och oförutsedda utgifter i samband med verksamhetsuppstarten.

Soliditet: Soliditeten på 67,0% är mycket stark och visar att företaget har ett stabilt kapitalbas. Detta ger goda förutsättningar att hantera eventuella initiala förluster under uppstartsfasen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 692 087 SEK till 2 501 013 SEK, en ökning med 808 926 SEK eller +47,8%. Denna förbättring kan troligtvis förklaras av att årets resultat på 1 469 000 SEK har kapitaliserats i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 0 SEK för 2021, samma som föregående år. Trots detta rapporteras en omsättningstillväxt på +41,0%, vilket indikerar att företaget har påbörjat sin kommersiella verksamhet under året men ännu inte realiserat faktiska intäkter.

Huvudrisker

  • Kostnadsökningar och oförutsedda utgifter har lett till en resultatminskning på 47,2% trots ökad verksamhet
  • Brist på faktisk omsättning (0 SEK) trots etablerad verksamhet och tillverkning indikerar potentiella marknadsacceptansproblem
  • Resultatnedgången på 1 311 000 SEK visar på utmaningar med lönsamhet i uppstartsfasen

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital med +47,8% ger finansiell styrka för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på +51,7% visar på betydande investeringar i produktionskapacitet och infrastruktur
  • Hög soliditet på 67,0% ger excellent kreditvärdighet och möjlighet till framtida finansiering
  • Omsättningstillväxt på +41,0% indikerar att kommersiell verksamhet är på väg att starta upp

Trendanalys

Företaget befinner sig i en typisk uppstartsfas med signifikanta investeringar i tillgångar och kapital men utan ännu realiserad omsättning. Den positiva trenden i balansräkningen (tillgångar +51,7%, eget kapital +47,8%) står i kontrast till den negativa resultattrenden (-47,2%). Den höga soliditeten ger dock en god buffert för att hantera den initiala förlustperioden medan verksamheten etableras på marknaden.