1 734 000 SEK
Omsättning
▼ 19,8%
515 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 36%
96,5%
Soliditet
Mycket God
29,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-25

Substansvärdering

Tillgångar:3 142 687 SEK
Skulder:-110 781 SEK
Substansvärde:3 031 906 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande rörelsemässiga nedgångar. Den exceptionellt höga soliditeten på 96.5% och den mycket höga vinstmarginalen på 29.7% indikerar ett mycket stabilt företag med god lönsamhet trots minskad omsättning. Trenderna visar dock tydliga tecken på avmattning med en kraftig nedgång i både omsättning (-19.8%) och resultat (-36.0%), vilket pekar på utmaningar i den operativa verksamheten. Den positiva utvecklingen av eget kapital och tillgångar visar att företaget behåller finansiell styrka trots den svårare perioden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mekanisk verkstad med legotillverkning och reparation av industri- och skogsmaskiner samt entreprenadverksamhet inom snöröjning/väghållning. Verksamheten är typiskt cyklisk och beroende av investeringar i skogs- och anläggningsmaskiner samt säsongsbetonad snöröjningsverksamhet, vilket kan förklara delar av omsättningsvariationen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 804 000 SEK till 515 000 SEK, en minskning med 289 000 SEK (-36.0%). Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett positivt resultat, vilket visar att företaget fortfarande är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 96.5% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 923 740 SEK till 3 031 906 SEK, en förbättring med 108 166 SEK (+3.7%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 165 152 SEK till 1 734 403 SEK, en nedgång med 430 749 SEK (-19.8%). Denna betydande minskning indikerar utmaningar i försäljning eller efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 19.8% från 2 165 152 SEK till 1 734 403 SEK indikerar minskad efterfrågan eller förlorade kunder
  • Resultatet har minskat med 36.0% från 804 000 SEK till 515 000 SEK, vilket visar på tryck på lönsamheten
  • Verksamheten inom snöröjning/väghållning är säsongsbetonad och klimatkänslig, vilket skår osäkerhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 96.5% ger utrymme för investeringar eller expansion utan att ta på sig skulder
  • Mycket hög vinstmarginal på 29.7% visar att företaget har god prissättning och kostnadskontroll
  • Eget kapital har ökat till 3 031 906 SEK vilket ger finansiell styrka att hantera konjunktursvängningar

Trendanalys

Företaget visar tydliga tecken på avmattning med negativ utveckling i omsättning (-19.8%) och resultat (-36.0%) men behåller finansiell styrka genom positiv utveckling av eget kapital (+3.7%) och tillgångar (+2.7%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar ett robust företag som genomgår en temporär nedgång snarare än en strukturell kris.