2 253 447 SEK
Omsättning
▲ 16,1%
847 723 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,1%
64,5%
Soliditet
Mycket God
37,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
380 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-16

Substansvärdering

Tillgångar:2 426 908 SEK
Skulder:-716 644 SEK
Substansvärde:1 009 264 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 37,6% kombinerat med en soliditetsnivå på 64,5% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som effektivt omsätter intäkter till resultat. Den kraftiga resultattillväxten på 61,1% visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt över tid, vilket är en mycket positiv kombination.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver en mobil serviceverkstad som specialiserar sig på reparation och service av fordons- och entreprenadmaskiner samt uthyrning av personal. Den mobila verksamheten medför troligen lägga fasta kostnader och flexibilitet att nå kunder på plats, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 526 150 SEK till 847 723 SEK, en ökning med 321 573 SEK eller 61,1%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 64,5% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 801 445 SEK till 1 009 264 SEK, en tillväxt på 207 819 SEK eller 25,9%, vilket främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 941 351 SEK till 2 253 447 SEK, en tillväxt på 16,1% som visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på bolagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar kräver kontinuerlig investering i rörelsekapital och kan ställa krav på kapitalförvaltning
  • Beroende av specialiserad personal inom service och reparation kan medföra kompetensrisk vid expansion

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 37,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark kassaflödesgenerering från den lönsamma verksamheten möjliggör självfinansierad tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 27,9% visar kapacitet att ta emot fler uppdrag och expandera verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+16,1%), resultat (+61,1%), eget kapital (+25,9%) och tillgångar (+27,9%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar ett välskött företag i en stark tillväxtfas.