8 269 000 SEK
Omsättning
▲ 3,6%
3 248 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,8%
88%
Soliditet
Mycket God
31,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:26 291 296 SEK
Skulder:-1 885 452 SEK
Substansvärde:18 658 364 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stabil och stark finansiell position med exceptionellt hög lönsamhet och soliditet. Trots en marginell nedgång i omsättning har företaget lyckats öka både resultat och eget kapital avsevärt, vilket indikerar effektivitet och god kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 88% innebär ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell säkerhet. Företaget genomgår en positiv utveckling med förbättringar inom alla viktiga tillväxtområden.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett jordbruksföretag som arrenderar fastigheterna Hagestad 3:2 och Horn 33:1 och bedriver köttproduktion samt växtodling. Det är ett etablerat företag som har varit registrerat sedan 1991, vilket tyder på lång erfarenhet inom branschen. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med betydande tillgångar i form av lantbruksfastigheter och djur, vilket förklarar den höga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade markant från 3 042 000 SEK till 3 248 000 SEK, en förbättring på 206 000 SEK. Detta motsvarar en resultattillväxt på +6.8%, vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet trots den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 88.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt finansiellt riskprofil. Företaget är i princip skuldfritt i förhållande till sina tillgångar, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 16 890 917 SEK till 18 658 364 SEK, en tillväxt på 1 767 447 SEK eller +10.5%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 10 222 421 SEK till 10 169 998 SEK, en nedgång på 52 423 SEK. Trots detta klassificeras omsättningstillväxten som en förbättring på +3.6%, vilket kan tyda på en justering eller förändring i verksamheten som ändå leder till en positiv trend i jämförelse med tidigare perioder.

Huvudrisker

  • Den marginella minskningen i omsättning på 52 423 SEK kan indikera en svaghet i försäljningsutveckling som bör övervakas trots den positiva trendklassificeringen.
  • Branschens beroende av externa faktorer som väder, priser på insatsvaror och EU-stöd utgör alltid en risk för jordbruksföretag.
  • Den mycket höga soliditeten kan också ses som en ineffektiv kapitalanvändning om pengarna inte investeras tillräckligt lönsamt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 31.9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 1 767 447 SEK ger finansiell styrka för att utnyttja investeringsmöjligheter.
  • Positiva trender inom alla nyckeltal (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar) visar på en sund och hållbar utveckling.

Trendanalys

Alla trender visar förbättring: omsättningstillväxt (+3.6%), resultattillväxt (+6.8%), eget kapital tillväxt (+10.5%) och tillgångstillväxt (+10.8%). Detta pekar på en entydigt positiv utveckling där företaget blir mer lönsamt och kapitalstarkt samtidigt som det växer.