9 259 000 SEK
Omsättning
▲ 23,1%
951 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 110,4%
45%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 503 446 SEK
Skulder:-2 844 937 SEK
Substansvärde:1 903 509 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 23,1% kombinerat med en mer än fördubblad vinsttillväxt på 110,4% indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på 45% tillsammans med en imponerande vinstmarginal på 10,3% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position med goda förutsättningar för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver partihandel med överskottsprodukter inom mode och har verkat sedan 2016. Verksamhetsmodellen innebär handel med överskottslager från modebranschen, vilket kan förklara de höga vinstmarginalerna genom fördelaktiga inköpspriser och effektiv varuomsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 452 000 SEK till 951 000 SEK, en ökning med 499 000 SEK eller 110,4%. Denna mer än fördubbling av vinsten indikerar utmärkta kostnadskontroller och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 45,0% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet som ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 343 526 SEK till 1 903 509 SEK, en tillväxt på 559 983 SEK eller 41,7%. Denna betydande ökning beror främst på årets starka resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 523 062 SEK till 9 276 718 SEK, en tillväxt på 1 753 656 SEK eller 23,1%. Detta visar en stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och behov av ytterligare finansiering för att upprätthålla expansionsfarten
  • Beroende av tillgång till överskottsprodukter från modebranschen kan skapa osäkerhet i råvarutillgången
  • Konjunkturkänslighet inom modebranschen kan påverka framtida försäljningsutveckling

Möjligheter

  • Stark vinsttillväxt på 110,4% ger utrymme för ytterligare investeringar i verksamhetsexpansion
  • Hög soliditet på 45% skapar goda förutsättningar för att säkra förmånliga finansieringsvillkor
  • Tillgångstillväxt på 36,8% till 5 503 446 SEK visar på god kapacitet att skala upp verksamheten ytterligare
  • Befintlig verksamhetsmodell med höga vinstmarginaler på 10,3% ger goda förutsättningar för lönsam tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar inom omsättning (+23,1%), resultat (+110,4%), eget kapital (+41,7%) och tillgångar (+36,8%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar en mycket välskött verksamhet med excellent operativ styrning.