947 000 SEK
Omsättning
▲ 25,8%
430 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,6%
77%
Soliditet
Mycket God
45,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-10

Substansvärdering

Tillgångar:1 257 854 SEK
Skulder:-229 227 SEK
Substansvärde:718 627 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark lönsamhet och finansiell stabilitet med en soliditet på 77.0% och vinstmarginal på 45.4%. Trots en minskning av totala tillgångar med 10.1% uppvisar bolaget imponerande tillväxt inom omsättning (+25.8%), resultat (+24.6%) och eget kapital (+12.1%). Detta indikerar ett effektivt och lönsamt företag som fokuserar på att optimera sin tillgångsbas snarare än expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom gruvindustrin med säte i Gällivare kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med höga kvalifikationskrav, vilket förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen på 45.4% som är karakteristisk för specialiserade konsulttjänster i näringar med höga inträdesbarriärer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 345 000 SEK till 430 000 SEK, en ökning på 24.6% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 77.0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell flexibilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 641 042 SEK till 718 627 SEK, en tillväxt på 12.1% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 774 510 SEK till 946 553 SEK, en tillväxt på 25.8% som visar stark marknadsposition och efterfrågan på företagets specialisttjänster.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 10.1% från 1 399 243 SEK till 1 257 854 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringar som kan påverka framtida kapacitet.
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till gruvindustrin, vilket gör det sårbart för cykliska nedgångar i denna sektor.
  • Relativt låg omsättning på 946 553 SEK trots stark lönsamhet indikerar potentiell beroendeskoncentration på ett begränsat antal kunder eller projekt.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 45.4% ger utrymme för investeringar i tillväxt och expansion utan extern finansiering.
  • Stark soliditet på 77.0% ger excellent kapacitet att ta på sig större projekt eller investera i verksamhetsutveckling.
  • Omsättningstillväxt på 25.8% visar stark efterfrågan och potential för ytterligare marknadsexpansion.