3 769 000 SEK
Omsättning
▲ 41,2%
668 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43,7%
16,5%
Soliditet
Stabil
17,7%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:4 493 224 SEK
Skulder:-3 707 936 SEK
Substansvärde:582 220 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxt med ökad omsättning på 41,2% och resultatförbättring på 43,7%, vilket indikerar en framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 17,7% är imponerande för hotell- och restaurangbranschen. Trots den positiva rörelseresultatet visar den låga soliditeten och minskande tillgångar på tecken på kapitalstrukturutmaningar. Företaget verkar vara i en expansionsfas med god lönsamhet men med begränsat eget kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver hotell- och restaurangverksamhet i centrala Lund, ett attraktivt läge med hög kundtillgänglighet. Branschen är känd för konjunkturkänslighet och konkurrens, vilket gör den starka resultatutvecklingen anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 465 000 SEK till 668 000 SEK, en ökning med 203 000 SEK eller 43,7%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 16,5% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheterna till ytterligare investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 582 039 SEK till 582 220 SEK, endast 181 SEK, vilket visar att större delen av vinsten har utdelats eller använts på annat sätt istället för att stärka balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 913 427 SEK till 3 768 897 SEK, en stark tillväxt på 855 470 SEK eller 41,2%, vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16,5% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Minskande tillgångar från 4 714 124 SEK till 4 493 224 SEK (-220 900 SEK) kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Begränsat eget kapital på 582 220 SEK begränsar möjligheterna till expansion och investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 41,2% visar på framgångsrik marknadsstrategi
  • Hög vinstmarginal på 17,7% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och prissättningskraft
  • Centralt läge i Lund ger fortsatt god kundtillgänglighet och marknadspotential

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender inom omsättning (+41,2%) och resultat (+43,7%) men försämring inom tillgångar (-4,7%). Den marginella förbättringen av eget kapital (+0,0%) indikerar att vinsten inte reinvesteras i verksamheten. Övergripande trend visar på lönsam tillväxt men med strukturella utmaningar i balansräkningen.