5 604 939 SEK
Omsättning
▲ 51,7%
534 697 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 627,6%
31%
Soliditet
God
9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 306 295 SEK
Skulder:-2 255 888 SEK
Substansvärde:1 005 407 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2020 med kraftiga förbättringar inom alla nyckeltal. Den dramatiska omsättningsökningen på 51,7% kombinerat med en resultattillväxt på över 600% indikerar att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet betydligt samtidigt som lönsamheten förbättrats markant. Den höga tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget investerar i framtiden och bygger en stabilare finansiell bas. Den stabila vinstmarginalen på 9,0% trots kraftig expansion är särskilt imponerande.

Företagsbeskrivning

Bolaget konstruerar och säljer produkter för fordonsindustrin med huvudsaklig distribution genom e-handel. Denna verksamhetsmodell med digital försäljning har tydligen möjliggjort en snabb skalning utan proportionellt ökade kostnader, vilket förklarar den starka resultatutvecklingen. Med säte i Horda verkar företaget ha funnit en lönsam nisch inom fordonsbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 73 493 SEK till 534 697 SEK, en ökning med 461 204 SEK eller 627,5%. Denna extremt höga tillväxt visar att företaget inte bara ökar omsättningen utan också förbättrar sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 31,0% är acceptabel för ett tillväxtföretag och indikerar en balanserad kapitalstruktur. Trots kraftiga investeringar (synliga i tillgångstillväxten) har företaget behållit en god solvens.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 585 214 SEK till 1 005 407 SEK, en tillväxt på 420 193 SEK eller 71,8%. Denna ökning beror främst på årets starka resultat som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 782 739 SEK till 5 926 403 SEK, en tillväxt på 2 143 664 SEK eller 51,7%. Denna betydande ökning indikerar stark efterfrågan och framgångsrik marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets beroende av e-handelskanaler medför exponering för tekniska störningar och konkurrens från större aktörer
  • Tillgångstillväxten på 83,0% till 3 306 295 SEK indikerar stora investeringar som måste generera avkastning

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att skala verksamheten snabbt från 3,8 till 5,9 miljoner SEK i omsättning på ett år
  • Den digitala distributionsmodellen ger låga marginalkostnader för ytterligare tillväxt
  • Stark lönsamhetsutveckling med vinstmarginal på 9,0% visar effektiv verksamhetsstyrning
  • Fordonsindustrin är en stor marknad med potential för ytterligare expansion

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättning (+51,7%), resultat (+627,5%), eget kapital (+71,8%) och tillgångar (+83,0%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket stark och balanserad tillväxt där företaget samtidigt bygger finansiell styrka.