910 046 SEK
Omsättning
● 0%
508 757 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 207,1%
59,4%
Soliditet
Mycket God
78,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:768 462 SEK
Skulder:-312 048 SEK
Substansvärde:456 414 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga förbättringar på alla områden. Resultatet har mer än tredubblats och eget kapital har mer än fördubblats på ett år, vilket indikerar en mycket lönsam verksamhet som är i en accelererad tillväxtfas. Den höga soliditeten på 59,4% visar på ett stabilt kapitalunderlag trots den snabba expansionen.

Företagsbeskrivning

Företaget är en hjärtspecialist och bedriver läkarverksamhet inom öppenvård, vilket förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen på 78,6% som är typiskt för specialistmedicinska verksamheter med höga kvalifikationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 165 645 SEK till 508 757 SEK, en ökning med 207,1% som visar på extremt effektiv kostnadskontroll och hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 59,4% är mycket stark och visar att företaget har ett stabilt kapitalunderlag med låg belåning, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 182 539 SEK till 456 414 SEK, en tillväxt på 150,0% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 262 680 SEK till 647 366 SEK, en tillväxt på 146,5% som visar på en betydande expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet är starkt beroende av en eller få specialister vilket skapar personberoende
  • Omsättningen på 647 366 SEK är fortfarande relativt blygsam för ett etablerat företag

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 78,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 59,4% ger god kapacitet för att finansiera fortsatt tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 166,4% visar på investeringar som kan bära framtida intäkter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender med resultattillväxt på +207,1%, eget kapital tillväxt på +150,0% och tillgångstillväxt på +166,4%. Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med outstanding lönsamhet.