918 000 SEK
Omsättning
▲ 37,4%
380 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 106,5%
69%
Soliditet
Mycket God
41,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-03

Substansvärdering

Tillgångar:605 220 SEK
Skulder:-187 662 SEK
Substansvärde:417 558 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga omsättningstillväxten på 37,4% kombinerat med en mer än fördubblad vinsttillväxt på 106,5% indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på 69,0% och den mycket höga vinstmarginalen på 41,3% pekar på ett finansiellt mycket stabilt företag med god lönsamhet. Tillgångarna har ökat avsevärt, vilket tyder på investeringar för framtida tillväxt. Överlag befinner sig företaget i en stark expansionfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver butiksförsäljning och auktioner av begagnade varor inklusive möbler, porslin, samlarobjekt och lösöre från köp av döds- och flyttbon. Verksamheten bedrivs både i butik och på marknad, med fokus på antikviteter och retrovaror. Den höga vinstmarginalen är typisk för branschen där inköpspriserna på lösöre ofta är låga jämfört med försäljningsvärdet efter reparation och uppsnyggning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan och ökade från 184 000 SEK till 380 000 SEK, en ökning med 196 000 SEK eller 106,5%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 69,0% är mycket hög och betyder att företaget till över två tredjedelar finansieras av eget kapital. Detta ger en mycket god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 316 787 SEK till 417 558 SEK, en tillväxt på 100 771 SEK eller 31,8%. Ökningen beror främst på att årets starka resultat på 380 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 668 269 SEK till 918 448 SEK, en stark tillväxt på 250 179 SEK eller 37,4%. Detta visar på framgångsrik försäljning och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 66,3% i tillgångar till 605 220 SEK kan innebära en risk för överinvesteringar eller att likviditeten har binderats i lager.
  • Företagets verksamhet är troligen beroende av den personliga drivkraften och nätverket till ägaren, vilket skapar en nyckpersonrisk.
  • Bränslepriser och transportkostnader kan påverka lönsamheten negativt vid inköp och försäljning på marknader.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 41,3% ger utrymme för ytterligare investeringar i marknadsföring och expansion utan att ta extern finansiering.
  • Den starka kassaflödet från den höga lönsamheten möjliggör snabb uppskalning av verksamheten, till exempel genom att öppna ytterligare en butik.
  • Den etablerade platsen i Ånge och den bevisade tillväxten skapar en god platform för att expandera till närliggande orter.

Trendanalys

Alla trender pekar på en mycket positiv utveckling: omsättning (+37,4%), resultat (+106,5%), eget kapital (+31,8%) och tillgångar (+66,3%) visar alla på FÖRBÄTTRING. Denna konsekvent starka utveckling i kombination med höga nyckeltal indikerar ett företag i en mycket god expansionsfas.