1 048 233 SEK
Omsättning
▲ 12,1%
1 695 165 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14%
53,8%
Soliditet
Mycket God
152%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 386 990 SEK
Skulder:-3 411 219 SEK
Substansvärde:3 975 771 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt inom omsättning, eget kapital och tillgångar, vilket tyder på en expansiv fas. Den kraftiga ökningen av eget kapital och tillgångar med över 70% respektive 137% pekar på en betydande kapitalförstärkning eller en stor vinstrealisering. Trots en högre omsättning på 1 114 918 SEK (en ökning med 12,1%), sjönk resultatet med 14% till 1 695 165 SEK, vilket indikerar att kostnaderna eller investeringarna har ökat snabbare än intäkterna. Den artificiella vinstmarginalen på 152,0% är orealistiskt hög och tyder på att resultatet sannolikt inte härrör från den operativa verksamheten utan från extraordinära poster, vilket gör den lönsamhetsanalysen missvisande. Soliditeten på 53,8% är dock god och visar på en stabil balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom bygg, skogsvård och markanläggningar, vilket är en kapitalintensiv verksamhet med behov av maskiner och utrustning. Det etablerades 1998, vilket innebär att det är ett moget företag och inte ett nystartat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 970 154 SEK till 1 695 165 SEK, en minskning med 274 989 SEK eller 14,0%. Detta är anmärkningsvärt eftersom omsättningen samtidigt ökade, vilket kan bero på högre kostnader, avskrivningar på nya investeringar eller att föregående års resultat inkluderade extraordinära intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 53,8% är god och ligger över en branschtypisk nivå, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell styrka att hantera sina skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 280 606 SEK till 3 975 771 SEK, en tillväxt på 74,3% eller 1 695 165 SEK. Denna ökning är exakt lika stor som årets resultat, vilket bekräftar att hela resultatet har balanserats i eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 993 983 SEK till 1 114 918 SEK, en positiv tillväxt på 12,1% som visar på ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 14,0% trots ökad omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre lönsamhet i kärnverksamheten.
  • Den artificiella vinstmarginalen på 152,0% indikerar att det rapporterade resultatet sannolikt inte är hållbart eller representativt för den operativa verksamheten.
  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 137,5% (från 3 109 913 SEK till 7 386 990 SEK) kan innebära en stor ökning av skulder för att finansiera investeringarna, vilket ökar den finansiella risken om räntorna stiger.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 12,1% visar på en ökad efterfrågan och en framgångsrik försäljningsutveckling.
  • Den starka balansräkningen med en soliditet på 53,8% ger goda förutsättningar för att säkra nya projekt och investera i framtiden.
  • Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 1 695 165 SEK ger ett starkt kapitalunderlag för att expandera verksamheten ytterligare.