356 232 SEK
Omsättning
▲ 79,9%
46 032 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,6%
47,4%
Soliditet
Mycket God
12,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:190 992 SEK
Skulder:-100 442 SEK
Substansvärde:90 550 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtfas under sitt andra verksamhetsår med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Den nästan 80-procentiga omsättningstillväxten kombinerat med en hög vinstmarginal på 12,9% indikerar en effektiv verksamhet som lyckats skalas upp snabbt. Soliditeten på 47,4% är robust för ett ungt företag och visar på god kapitalstruktur. Företaget befinner sig i en expansiv fas med tydlig positiv momentum.

Företagsbeskrivning

Företaget är specialiserat på tillverkning, försäljning och montering av skyltar, bildekor, sol- och säkerhetsfilm samt trycksaker. Denna breda produktportfölj inom reklam- och dekorationsbranschen ger möjlighet till diversifierade intäktskällor, vilket syns i den starka omsättningstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 36 949 SEK till 46 032 SEK, en ökning på 24,6% som visar att företaget behåller lönsamhet trots snabb expansion.

Soliditet: Soliditeten på 47,4% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 54 340 SEK till 90 550 SEK, en tillväxt på 66,6% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 198 033 SEK till 356 232 SEK, en tillväxt på 79,9% som visar på stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsverksamhet under det andra året.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kräver kontinuerlig kapitaltillgång för att finansiera rörelsekapital och investeringar.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande liten med en omsättning på 356 232 SEK, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar.
  • För att upprätthålla tillväxttakten krävs kontinuerlig försäljningsutveckling och marknadsexpansion.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 79,9% visar på stark marknadsposition och goda affärsmöjligheter.
  • Hög vinstmarginal på 12,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och prissättningskraft.
  • Den starka tillgångstillväxten på 57,8% visar på kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida expansion.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+79,9%), resultat (+24,6%), eget kapital (+66,6%) och tillgångar (+57,8%). Trenden pekar entydigt på en framgångsrik expansion med bibehållen lönsamhet och förbättrad finansiell styrka.