10 619 493 SEK
Omsättning
▲ 45%
2 417 276 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 130%
65%
Soliditet
Mycket God
22,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-08

Substansvärdering

Tillgångar:5 688 750 SEK
Skulder:-1 703 066 SEK
Substansvärde:2 595 298 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,8% tillsammans med en soliditetsnivå på 65,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i tillgångar och eget kapital visar att företaget effektivt omvandlar vinster till värde och bygger en stabil bas för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mobil verksamhet inom hjul- och axelteknik, vilket tyder på specialiserade tekniska tjänster inom fordonsbranschen. Den mobila verksamheten innebär sannolikt att företaget utför service och reparationer på plats hos kunder, vilket kan förklara den höga lönsamheten genom specialiserade tjänster och minskade fasta kostnader jämfört med en traditionell verkstad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 051 201 SEK till 2 417 276 SEK, en ökning på 129,9% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 65,0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera verksamheten med eget kapital, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 078 952 SEK till 2 595 298 SEK, en tillväxt på 24,8% som främst drivs av årets starka resultat och visar en hälsosam kapitalstruktur.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 614 719 SEK till 10 619 493 SEK, en tillväxt på 45,0% som visar en stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Rapid tillväxt på 45-130% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar
  • Koncentration på en specifik nisch (hjul- och axelteknik) gör företaget sårbart för förändringar i fordonsbranschen
  • Hög tillväxt kan leda till kapacitetsbrist och kvalitetsutmaningar om inte resurser skalas upp i takt med verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,8% ger utrymme för investeringar i expansion och utveckling
  • Stark soliditet på 65,0% möjliggör framtida lånefinansiering till förmånliga villkor vid behov
  • Tillgångstillväxt på 47,1% visar att företaget investerar i kapacitet för att stödja fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+45,0%), resultat (+129,9%), eget kapital (+24,8%) och tillgångar (+47,1%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt där företaget inte bara växer i omsättning utan också blir mer lönsamt och finansierar tillväxten med eget kapital.