1 507 639 SEK
Omsättning
▲ 41,1%
142 730 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,2%
39%
Soliditet
God
9,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:859 108 SEK
Skulder:-526 448 SEK
Substansvärde:332 660 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och resultat, men samtidigt en oroande minskning av eget kapital. Den kraftiga omsättningsökningen på 41.1% till 1,5 miljoner SEK och resultatökningen på 15.2% till 142 730 SEK indikerar en positiv operativ utveckling. Soliditeten på 39% är acceptabel för ett företag i denna bransch. Den negativa utvecklingen av eget kapital (-13.2%) trots positivt resultat tyder dock på att företaget har gjort utdelningar eller andra kapitalförändringar som påverkat balansräkningen negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom gräv- och markarbeten, vilket är en cyklisk bransch som är känslig för konjunktursvängningar och säsongsvariationer. Företaget är etablerat sedan 2014 och har sin verksamhet i Gislaveds kommun, Jönköpings län. Branschen kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 859 108 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 123 866 SEK till 142 730 SEK, en ökning med 18 864 SEK eller 15.2%. Vinstmarginalen på 9.5% är stabil och visar att företaget behåller lönsamheten trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 39.0% är acceptabel för ett företag i denna bransch och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimlig belåning.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 383 076 SEK till 332 660 SEK, en minskning med 50 416 SEK trots ett positivt resultat på 142 730 SEK. Detta tyder på att företaget sannolikt har gjort utdelningar eller andra kapitaluttag.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 068 364 SEK till 1 507 639 SEK, en ökning med 439 275 SEK eller 41.1%. Detta indikerar stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Minskning av eget kapital med 50 416 SEK trots positivt resultat kan indikera ohållbara utdelningar eller kapitaluttag
  • Tillgångstillväxten på 9.1% är lägre än omsättningstillväxten på 41.1%, vilket kan tyda på kapacitetsbrist
  • Branschens cykliska karaktär gör företaget sårbart för konjunkturnedgångar i byggsektorn

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 41.1% visar på god marknadsposition och konkurrensförmåga
  • Stabil vinstmarginal på 9.5% indikerar god kostnadskontroll och prissättningsförmåga
  • Tillgångstillväxt på 9.1% till 859 108 SEK ger kapacitet för fortsatt expansion