1 987 000 SEK
Omsättning
▲ 13,8%
615 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,5%
67,9%
Soliditet
Mycket God
30,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 588 985 SEK
Skulder:-415 871 SEK
Substansvärde:718 114 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhets- och tillväxtindikatorer på intäkts- och resultatsidan, men samtidigt en oroande nedgång i eget kapital. Den mycket höga vinstmarginalen på 30,9% och en soliditet på 67,9% pekar på ett extremt lönsamt och finansiellt stabilt företag i sin kärnverksamhet. Den kraftiga resultattillväxten på 35,5% är imponerande. Den paradoxala situationen med stigande vinst och fallande eget kapital tyder dock på att vinsten inte har återinvesterats i bolaget utan troligen utdelats till ägarna, vilket begränsar framtida tillväxtpotential.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett redovisningsbolag etablerat 2018 som utför redovisningstjänster åt andra företag med säte i Stockholm. Den höga vinstmarginalen är typisk för tjänsteföretag med låga direkta kostnader, där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 454 000 SEK till 615 000 SEK, en ökning med 161 000 SEK eller 35,5%. Denna tillväxt överstiger omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 67,9% är mycket stark och vida över branschgenomsnittet. Detta innebär att företaget har en låg belåningsgrad och klarar av motgångar bra, även om den sjunkit från föregående år på grund av kapitaluttag.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 854 462 SEK till 718 114 SEK, en nedgång på 136 348 SEK trots ett positivt resultat på 615 000 SEK. Detta innebär att nära 751 348 SEK har lämnat bolaget, sannolikt i form av utdelning till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 746 088 SEK till 1 987 419 SEK, en tillväxt på 13,8%. Detta visar på en god försäljningsutveckling och att företaget lyckats växa sina intäkter.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga stora utdelningar på 751 348 SEK urövar företagets tillväxtkapacitet och kan försämra dess konkurrenskraft på lång sikt.
  • Den negativa tillväxten i eget kapital på -16,0% är en varningssignal trots lönsamheten och kan begränsa möjligheten till investeringar i ny teknik eller expansion.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 30,9% ger utrymme för att investera i marknadsföring eller anställa mer personal för att accelerera tillväxten ytterligare.
  • Omsättningstillväxten på 13,8% visar på en efterfrågan på företagets tjänster och en potential att öka sin marknadsandel.

Trendanalys

Trendanalysen visar tydliga förbättringar inom omsättning (+13,8%), resultat (+35,5%) och tillgångar (+6,7%), vilket pekar på en expanderande och lönsam verksamhet. Den starka försämringen i eget kapital (-16,0%) skapar dock en paradoxal trend där företaget blir mer lönsamt samtidigt som dess finansiella bas urholkas genom sannolika ägaruttag.