272 000 SEK
Omsättning
▼ 12,3%
-5 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 110,6%
90%
Soliditet
Mycket God
−1,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:107 275 SEK
Skulder:-10 829 SEK
Substansvärde:96 446 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på betydande utmaningar med en starkt negativ utveckling i både omsättning och lönsamhet. Trots en hög soliditet indikerar den kraftiga minskningen av tillgångar med 35,3% och resultatförsämring från 47 000 SEK till -5 000 SEK en problematisk situation. Den marginella förbättringen av eget kapital på 1,5% är positiv men räcker inte för att kompensera för de andra negativa trenderna. Företaget verkar befinna sig i en nedgångsfas som kräver omedelbara åtgärder.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom musikbranschen med säte i Stockholm. Musikbranschen är typiskt sett volatil med konjunkturkänslig efterfrågan, vilket kan förklara de svängningar i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 47 000 SEK till en förlust på 5 000 SEK, en negativ förändring på 110,6%. Denna försämring kan bero på minskad omsättning kombinerat med oflexibla kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 90,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lite belånat. Detta ger en god finansiell buffert trots de operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 94 990 SEK till 96 446 SEK, en tillväxt på 1,5%. Denna lilla ökning trots förlustår tyder på att ägarna har injicerat kapital eller att det finns obeskattade reserver.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 309 942 SEK till 272 078 SEK, en nedgång med 12,3%. Detta indikerar minskad försäljning eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 12,3% från 309 942 SEK till 272 078 SEK indikerar minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Resultatförsämring från vinst till förlust med en negativ förändring på 110,6% visar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna har minskat med 35,3% från 165 843 SEK till 107 275 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 90,0% ger ett starkt kapitalunderlag för att möta kriser och genomföra omstrukturering
  • Eget kapital ökade trots förlustår med 1 456 SEK till 96 446 SEK, vilket visar ägarnas engagemang
  • Musikbranschens cykliska natur kan innebära en snabb återhämtning vid förbättrade marknadsförhållanden