20 105 000 SEK
Omsättning
▲ 12,5%
1 654 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 169,8%
71%
Soliditet
Mycket God
8,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 861 950 SEK
Skulder:-939 192 SEK
Substansvärde:2 071 109 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka rörelseresultat men oroande försämringar i balansräkningen. Omsättningen har ökat med 12,5% till 20,3 miljoner SEK och resultatet har mer än fördubblats till 1,7 miljoner SEK, vilket indikerar god lönsamhet i den löpande verksamheten. Samtidigt har eget kapital minskat kraftigt med 38,8% och tillgångarna med 18,2%, vilket tyder på att företaget troligen har gjort stora utdelningar eller omstrukturerat sin balansräkning. Den höga soliditeten på 71% ger dock ett visst skydd mot dessa förändringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med import, export, inköp och försäljning av livsmedel och kläder, samt fastighetsförvaltning. Den breda verksamhetsbeskrivningen med både handels- och fastighetsverksamhet kan förklara variationerna i balansräkningen, särskilt om fastighetstillgångar har sålts eller omvärderats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 613 000 SEK till 1 654 000 SEK, en ökning med 1 041 000 SEK eller 169,8%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 71,0% är mycket stark och visar att företaget har en god kapitalstruktur med högt eget kapital i förhållande till tillgångarna, vilket ger finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 3 386 319 SEK till 2 071 109 SEK, en nedgång med 1 315 210 SEK eller 38,8%, troligen på grund av utdelning eller omvärdering av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 18 319 361 SEK till 20 338 061 SEK, en tillväxt på 2 018 700 SEK eller 12,5%, vilket visar en positiv försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 1 315 210 SEK på ett år kan begränsa framtida investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna har minskat med 859 127 SEK vilket kan indikera avyttringar som begränsar verksamhetens skalbarhet
  • Den snabba kapitalminskningen trots starkt resultat tyder på potentiellt höga utdelningar som kan äta upp framtida tillväxtpotential

Möjligheter

  • Mycket stark resultattillväxt på 169,8% visar att kärnverksamheten är lönsam och effektiv
  • Omsättningstillväxt på 12,5% indikerar att företaget växer marknadsandelar i sin bransch
  • Exceptionellt hög soliditet på 71% ger finansiell styrka att möta ekonomiska nedgångar och investera i framtiden

Trendanalys

Företaget visar starka operativa trender med dubbla siffror i både omsättning och resultat, men negativa balansräkningstrender med minskning i både eget kapital och tillgångar. Den höga soliditeten motverkar dock de negativa balansräkningstrenderna och ger företaget god finansiell stabilitet.