269 000 SEK
Omsättning
▲ 14,5%
157 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,8%
71,8%
Soliditet
Mycket God
58,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
90 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-26

Substansvärdering

Tillgångar:385 850 SEK
Skulder:-108 926 SEK
Substansvärde:276 924 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har förekommit.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i både omsättning och resultat. Med en omsättningstillväxt på 14,5% och en resultattillväxt på 20,8% indikerar detta en effektiv verksamhet som lyckas öka både intäkterna och lönsamheten. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 58,2% och soliditeten på 71,8% pekar på en mycket finansiellt sund verksamhet med låg belåning. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fastighets- och städservice i Sälen, vilket är en typiskt tjänsteinriktad verksamhet med relativt låga tillgångskrav. Den höga vinstmarginalen är typisk för servicebranscher där lönsamheten ofta är högre än i tillverkningsindustrin. Verksamheten i Sälen, ett populärt turistmål, kan ge säsongsbetonade variationer i intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 130 000 SEK till 157 000 SEK, en ökning med 27 000 SEK eller 20,8%. Den högre resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten indikerar förbättrad effektivitet eller bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 71,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 242 900 SEK till 276 924 SEK, en tillväxt på 34 024 SEK eller 14,0%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 157 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 235 167 SEK till 269 221 SEK, en tillväxt på 34 054 SEK eller 14,5%. Detta visar en god försäljningsutveckling i en mogen marknad.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningsnivån på 269 221 SEK gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller förlust av större kunder
  • Verksamheten i turistområdet Sälen kan medföra säsongsvariationer som påverkar intäkternas stabilitet
  • Begränsad skalfördelar på grund av den relativt låga omsättningsvolymen

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 58,2% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 71,8% möjliggör framtida investeringar utan extern finansiering
  • Positiv tillväxttrend i alla nyckeltal indikerar god utvecklingspotential på marknaden

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+14,5%), resultat (+20,8%), eget kapital (+14,0%) och tillgångar (+5,9%). Den konsekvent positiva utvecklingen över samtliga nyckeltal pekar på en stabil och hållbar tillväxtfas för företaget.