1 257 022 SEK
Omsättning
▼ 33,4%
170 393 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 80,6%
78,8%
Soliditet
Mycket God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-25

Substansvärdering

Tillgångar:810 248 SEK
Skulder:-151 642 SEK
Substansvärde:561 606 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring under 2023 med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots att soliditeten fortfarande är hög, indikerar den dramatiska minskningen i omsättning (-33.4%), resultat (-80.6%) och eget kapital (-30.4%) på allvarliga utmaningar. Detta kan tyda på förlorade kundkontrakt, minskad efterfrågan eller eventuella omstruktureringar. Företaget, som är registrerat sedan 2018, är inte ett nytt företag utan snarare ett etablerat företag som genomgår en svår period.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom systemutveckling och IT-konsulttjänster, en bransch som typiskt sett har höga personalrelaterade kostnader och projektbaserad omsättning. Den kraftiga omsättningsminskningen kan indikera förlorade större kundprojekt eller att konsulter har lämnat företaget.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 880 072 SEK till 170 393 SEK, en minskning på 709 679 SEK eller 80.6%. Denna extremt kraftiga resultatförsämring visar att företaget inte har lyckats anpassa sina kostnader i takt med omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 78.8% är fortfarande mycket hög och visar att företaget har låga skulder i förhållande till sina tillgångar. Detta ger en viss finansiell buffert trots den kraftiga försämringen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 807 415 SEK till 561 606 SEK, en nedgång på 245 809 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det sämre årets resultat och visar på en försämring av företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 886 845 SEK till 1 257 022 SEK, en nedgång på 629 823 SEK eller 33.4%. Detta är en mycket stor minskning för ett etablerat företag och indikerar troligen förlorade kunder eller projekt.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig förlust av omsättning på 629 823 SEK från föregående år utgör en existentiell risk för företagets lönsamhet
  • Resultatnedgången på 709 679 SEK eller 80.6% visar på allvarliga problem med kostnadskontroll eller prispress
  • Minskning av eget kapital med 245 809 SEK försvagar företagets finansiella stabilitet på sikt
  • Tillgångsminskning med 435 699 SEK kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller minskat sin verksamhetsstorlek

Möjligheter

  • Hög soliditet på 78.8% ger företaget finansiell handlingsfrihet att genomföra nödvändiga åtgärder
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 13.6% trots den kraftiga nedgången
  • Branscherfarenhet sedan 2018 ger en grund att bygga upp verksamheten på igen
  • IT-sektorn har generellt goda långsiktiga tillväxtutsikter trovis konjunktursvängningar

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer visar på kraftig försämring: omsättning (-33.4%), resultat (-80.6%), eget kapital (-30.4%) och tillgångar (-35.0%). Denna konsekventa nedåtgående trend över samtliga nyckeltal indikerar strukturella problem snarare än tillfälliga svårigheter. Företaget behöver genomföra omfattande åtgärder för att vända denna negativa utveckling.