4 907 000 SEK
Omsättning
▲ 3,3%
530 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,1%
63,4%
Soliditet
Mycket God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-03-13

Substansvärdering

Tillgångar:2 642 237 SEK
Skulder:-838 595 SEK
Substansvärde:1 174 642 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det har under året inte inträffat några händelser som väsentligt påverkat bolagets verksamhet eller ekonomiska ställning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och förbättrad ekonomisk utveckling med starka nyckeltal. Alla viktiga parametrar - omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar - uppvisar positiv tillväxt. Den höga soliditeten på 63,4% kombinerat med en vinstmarginal på 10,7% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Resultattillväxten på 22,1% är särskilt imponerande och visar att företaget effektivt omvandlar ökad omsättning till högre vinst.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2013 och verkar inom reparation och service av husvagnar och husbilar. Denna typ av verksamhet är ofta relativt stabil med återkommande kunder och underhållsbehov, vilket kan förklara den konsekventa lönsamheten. Företaget har sitt säte i Seglora.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 434 000 SEK till 530 000 SEK, en ökning med 96 000 SEK eller 22,1%. Denna höga resultattillväxt visar förbättrad effektivitet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 63,4% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 057 286 SEK till 1 174 642 SEK, en tillväxt på 117 356 SEK eller 11,1%. Denna ökning kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 846 895 SEK till 4 959 289 SEK, en ökning med 112 394 SEK eller 2,3%. Denna måttliga tillväxt indikerar en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Blygsam omsättningstillväxt på 2,3% kan indikera begränsad marknadsexpansion
  • Företagets verksamhet är potentiellt säsongsberoende och känslig för konjunktursvängningar i fritidsmarknaden

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 22,1% visar potential för ytterligare lönsamhetsförbättringar
  • Hög soliditet på 63,4% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Ökande eget kapital med 117 356 SEK ger ökad finansiell styrka för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trender pekar mot förbättring: omsättningstillväxt (+3,3%), resultattillväxt (+22,1%), eget kapital tillväxt (+11,1%) och tillgångstillväxt (+9,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett välskött företag i en stabil tillväxtfas.