1 762 000 SEK
Omsättning
▲ 136,2%
127 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 388,6%
66,2%
Soliditet
Mycket God
7,2%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-01

Substansvärdering

Tillgångar:413 603 SEK
Skulder:-139 779 SEK
Substansvärde:273 824 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med kraftiga förbättringar på alla fronter. Den mer än fördubblade omsättningen från 745 806 SEK till 1 761 912 SEK tillsammans med en vändning från förlust till vinst på 127 000 SEK indikerar en framgångsrik expansion. Den höga soliditeten på 66,2% kombinerat med betydande tillväxt i eget kapital och tillgångar pekar på ett stabilt och hälsosamt företag i stark tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom bildbehandling och fotografering med säte i Åre kommun, vilket tyder på en inriktning mot turist- och besöksnäring med potentiell säsongsvariation. Denna typ av verksamhet kräver ofta investeringar i kvalitetsutrustning och specialistkompetens, vilket stämmer väl med den uppvisade tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats radikalt med 388,6% från en förlust på -44 000 SEK till en vinst på 127 000 SEK, vilket indikerar effektiviserad verksamhet och bättre lönsamhet trots kraftig tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 66,2% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda händelser, vilket är imponerande under en period av snabb tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital har ökat med 65,3% från 165 629 SEK till 273 824 SEK, främst drivet av årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas för framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt med 136,2% från 745 806 SEK till 1 761 912 SEK, vilket visar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten på 136,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan medföra kapacitetsutmaningar
  • Verksamheten i Åre kan vara säsongsbetonad, vilket skapar cash flow-utmaningar under lågsäsong

Möjligheter

  • Den starka marknadspositionen med 1 761 912 SEK i omsättning ger goda förutsättningar för ytterligare expansion
  • Den höga soliditeten på 66,2% ger utrymme för strategiska investeringar i ny utrustning eller marknadsföring
  • Vinstmarginalen på 7,2% klassificerad som stabil visar att företaget kan skapa lönsamhet även under snabb tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en av de mest imponerande trendvändningarna man kan se med en resultatförbättring på 388,6% från förlust till vinst. Alla nyckeltal pekar starkt uppåt: omsättning (+136,2%), eget kapital (+65,3%) och tillgångar (+68,2%). Trenderna tyder på ett företag som har hittat en framgångsrik affärsmodell och nu skördar frukterna av tidigare satsningar. Den framtida utvecklingen ser mycket lovande ut baserat på de senaste årens prestationer.