4 931 000 SEK
Omsättning
▲ 11,9%
242 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,7%
27,5%
Soliditet
God
4,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 776 985 SEK
Skulder:-1 253 202 SEK
Substansvärde:353 783 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Den betydande ökningen av eget kapital är positiv och stärker balansräkningen, men den låga vinstmarginalen på 4.9% indikerar utmaningar med att omvandla högre försäljning till bättre resultat. Företaget verkar vara i en expansionsfas där tillgångarna växer snabbare än vinsten, vilket kan tyda på investeringar som ännu inte gett full avkastning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver produktion och försäljning av ostkakor och syltprodukter från Kristinehamn. Som livsmedelsproducent har företaget typiska kostnader för råvaror, produktion och distribution, vilket påverkar vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 265 000 SEK till 242 000 SEK, en nedgång på 8.7% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 27.5% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger i den lägre delen av skalan, vilket innebär att en stor del av tillgångarna finansieras med skulder.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 163 201 SEK till 353 783 SEK, en ökning på 116.8%, vilket främst beror på årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 431 933 SEK till 4 931 422 SEK, en positiv tillväxt på 11.9% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 8.7% till 242 000 SEK trots en omsättningsökning på nästan 500 000 SEK, vilket indikerar tryck på lönsamheten.
  • Den låga vinstmarginalen på 4.9% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress.
  • Soliditeten på 27.5% är blygsam och begränsar möjligheten till ytterligare lån.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 11.9% visar att företaget lyckas öka försäljningen av sina produkter.
  • Eget kapital ökade kraftigt med 116.8% till 353 783 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar.
  • Tillgångstillväxten på 11.1% till 1 776 985 SEK tyder på att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt.

Trendanalys

Företaget visar en tydligt positiv utveckling med stark omsättningstillväxt från 3,7 till 4,9 miljoner SEK över treårsperioden. Resultatet har förbättrats avsevärt från en marginell vinstnivå 2022 till en stabilare lönsamhet, även om vinstmarginalen sjönk något 2024. Den mest imponerande förbättringen är den finansiella stabiliteten där eget kapital mer än förfyrfaldigats och soliditeten förstärkts från en svag 6% till en sund 27,5%. Tillgångarna har växt kontinuerligt, vilket indikerar en expanderande verksamhet. Trenderna pekar på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad finansiell hälsa, men med utmaningar att upprätthålla vinstmarginalen i takt med expansionen. Framtidsutsikterna ser positiva ut med fortsatt tillväxtpotential.