7 488 265 SEK
Omsättning
▲ 38%
947 743 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 108,5%
50%
Soliditet
Mycket God
12,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 505 144 SEK
Skulder:-1 631 026 SEK
Substansvärde:1 227 477 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga omsättningstillväxten på 38,0% kombinerat med en mer än fördubblad vinsttillväxt på 108,5% indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Soliditeten på 50,0% är stark och eget kapital har ökat med nästan 50%, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och kapacitet för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver sprängarbeten, markarbeten, borrarbeten och försäljning av tillsatsmedel till bränsle. Verksamheten är typisk för entreprenadbranschen med projektbaserad verksamhet som kräver specialutrustning och kompetens. Företaget äger även 100% av ett fastighetsbolag, vilket kan indikera att de äger sina lokaler eller har fastighetsinvesteringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 454 660 SEK till 947 743 SEK, en ökning med 493 083 SEK eller 108,5%. Denna extraordinära vinsttillväxt visar att företaget inte bara ökar omsättningen utan också förbättrar lönsamheten avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 50,0% är mycket stark och indikerar att halva tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 821 242 SEK till 1 227 477 SEK, en tillväxt på 406 235 SEK eller 49,5%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 426 929 SEK till 7 581 197 SEK, en tillväxt på 2 154 268 SEK eller 38,0%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrik försäljning och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om inte organisationen hänger med i expansionen
  • Branschen är konjunkturkänslig och beroende av bygg- och anläggningssektorns utveckling
  • Stor ökning av tillgångar på 809 378 SEK till 3 505 144 SEK kan indikera stora investeringar som kräver avkastning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 12,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • God soliditet på 50,0% skapar möjligheter till förmånlig finansiering för ytterligare expansion
  • Ägande av fastighetsbolag kan ge ytterligare inkomstkällor och säkerheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+38,0%), resultat (+108,5%), eget kapital (+49,5%) och tillgångar (+30,0%). Denna konsekenta positiva utveckling across alla parametrar indikerar en mycket välskött verksamhet med god operativ styrning. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med både omsättning och lönsamhet i snabb tillväxt.