2 426 000 SEK
Omsättning
▲ 18,8%
488 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,4%
61,4%
Soliditet
Mycket God
20,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 456 563 SEK
Skulder:-561 593 SEK
Substansvärde:889 874 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget lyckats öka både omsättning och resultat avsevärt, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten och en ökad produktivitet. Den mycket höga vinstmarginalen på 20.1% och soliditeten på 61.4% pekar på ett finansiellt starkt och stabilt företag med goda marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Munkedal och verkar sedan 2012, vilket indikerar ett etablerat bolag med erfarenhet på marknaden. Den specifika verksamheten är inte detaljerat specificerad, men den finansiella utvecklingen tyder på en verksamhet med goda möjligheter till lönsamhet och kapitaltillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 331 000 SEK till 488 000 SEK, en ökning med 47.4%. Denna dramatiska resultatförbättring indikerar antingen högre intäkter, bättre kostnadskontroll eller både och.

Soliditet: Soliditeten på 61.4% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt för de flesta sektorer. Detta indikerar ett lågt belånat företag med god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 606 229 SEK till 889 874 SEK, en tillväxt på 46.8%. Denna betydande ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och visar på en förbättrad balansräkning och finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 043 132 SEK till 2 426 029 SEK, en tillväxt på 18.8%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och en expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 4.2% från 1 520 108 SEK till 1 456 563 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som bör monitoreras
  • Den snabba tillväxten ställer krav på att bibehålla hög lönsamhet och effektivitet i framtiden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20.1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 61.4% ger excellent kapacitet för framtida lån och finansiering av tillväxt
  • Kombinationen av stark omsättningstillväxt (+18.8%) och exceptionell resultattillväxt (+47.4%) skapar en stark platform för fortsatt expansion