447 229 SEK
Omsättning
▲ 0,8%
396 925 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,1%
74%
Soliditet
Mycket God
88,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
209 550 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-25

Substansvärdering

Tillgångar:912 527 SEK
Skulder:-192 010 SEK
Substansvärde:488 998 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell situation med starka nyckeltal men med vissa motstridiga trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 88,8% och soliditeten på 74,0% indikerar ett extremt lönsamt och kapitalstarkt företag. Trots en marginell omsättningsökning på 0,8% har resultatet minskat med 6,1%, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar. Den kraftiga tillväxten av eget kapital med 29,1% visar dock på en stark kapitalbildningsförmåga. Företaget verkar vara ett välmående, etablerat företag i en stabil fas med goda marginaler men med en tillfällig resultatnedgång.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tjänster inom bygg, fastighet och värmeanläggningar med säte i Asmundtorp. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder, vilket kan förklara den låga omsättningstillväxten. Den extremt höga vinstmarginalen är ovanlig för branschen och kan tyda på en specialiserad nischverksamhet med högt tillförda värden eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 422 519 SEK till 396 925 SEK, en nedgång på 25 594 SEK eller 6,1%. Denna minskning skedde trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler under perioden.

Soliditet: Soliditeten på 74,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för att klara ekonomiska nedgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 378 659 SEK till 488 998 SEK, en tillväxt på 110 339 SEK eller 29,1%. Denna ökning beror främst på att årets resultat på 396 925 SEK tillförts kapitalet, vilket överstiger resultatminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 443 684 SEK till 447 229 SEK, en tillväxt på endast 3 545 SEK eller 0,8%. Detta indikerar en mycket stabil omsättningsnivå utan större tillväxt.

Huvudrisker

  • Resultatminskning på 6,1% trots ökad omsättning kan indikera ökade kostnader eller tryck på marginaler
  • Mycket låg omsättningstillväxt på endast 0,8% kan tyda på begränsad marknadsexpansion eller konkurrenstryck
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 74,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Kraftig tillväxt av eget kapital med 110 339 SEK eller 29,1% visar på stark intern kapitalbildning
  • Mycket hög vinstmarginal på 88,8% indikerar en mycket lönsam verksamhet med goda utsikter för framtida resultat