1 218 307 SEK
Omsättning
▲ 9,3%
412 659 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33%
84,1%
Soliditet
Mycket God
33,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-27

Substansvärdering

Tillgångar:670 285 SEK
Skulder:-106 492 SEK
Substansvärde:563 793 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,9% kombinerat med en soliditet på 84,1% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. Alla tillväxtnyckeltal visar stark positiv utveckling, vilket pekar på ett företag i en accelererad tillväxtfas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom transporter, elinstallationer, fordonsvård/handel, trädfällning och byggentreprenad - en bred verksamhetsprofil som tyder på ett serviceinriktat företag med diversifierade intäktskällor. Denna bredd kan förklara den höga lönsamheten genom att kunna erbjuda kompletta lösningar till kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 310 288 SEK till 412 659 SEK, en ökning med 33,0% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet per omsatt krona.

Soliditet: Soliditeten på 84,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital växte från 436 676 SEK till 563 793 SEK, en ökning på 29,1% som främst drivs av det starka resultatet och visar på god intern kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 115 116 SEK till 1 218 307 SEK, en tillväxt på 9,2% som visar en stabil försäljningsutveckling i en expanderande marknad.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhetsbredd med flera olika verksamhetsområden kan medföra komplexitet i verksamhetsstyrningen
  • Relativt låg omsättning på 1,2 miljoner SEK trots flera verksamhetsområden kan indikera begränsad marknadsnärvaro
  • Snabb tillväxt kan ställa krav på ökad operativ kapacitet och personal

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,9% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark soliditet på 84,1% ger excellent finansiell styrka för att ta tillvara på affärsmöjligheter
  • Positiv utveckling inom alla nyckeltal visar på ett välskött företag med goda framtidsutsikter
  • Bred verksamhetsprofil ger möjlighet till korsförsäljning och paketerade lösningar till kunder

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+9,2%), resultattillväxt (+33,0%), eget kapital tillväxt (+29,1%) och tillgångstillväxt (+27,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med excellenta operativa resultat.