1 562 801 SEK
Omsättning
▲ 1,4%
226 020 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,5%
70,5%
Soliditet
Mycket God
14,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:509 516 SEK
Skulder:-150 127 SEK
Substansvärde:359 389 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den nära fördubblingen av eget kapital och tillgångar indikerar en kraftig expansion, medan den höga vinstmarginalen på 14,5% och soliditeten på 70,5% pekar på en mycket sund ekonomisk struktur. Företaget verkar befinna sig i en accelererad tillväxtfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom instrument- och automationsteknik, en bransch som kräver specialistkompetens och ofta ger höga marginaler. Denna verksamhetstyp förklarar den höga vinstmarginalen och passar väl med den starka kapitaltillväxten, vilket kan indikera investeringar i specialutrustning och kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 195 627 SEK till 226 020 SEK, en ökning på 15,5% som visar effektivitet och god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 70,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov och stor finansiell styrka.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 180 266 SEK till 359 389 SEK, en ökning på 99,4% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 541 094 SEK till 1 562 801 SEK, en måttlig tillväxt på 1,4% som visar en stabil kundbas.

Huvudrisker

  • Den måttliga omsättningstillväxten på 1,4% kan tyda på begränsad marknadsexpansion trots den starka lönsamheten
  • Kraftig tillgångstillväxt på 81,8% måste följas upp för att säkerställa att investeringarna ger avkastning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 70,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Hög vinstmarginal på 14,5% visar en konkurrensfördel och god prissättningsförmåga
  • Kraftig resultattillväxt på 15,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och skalbar affärsmodell

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med särskilt imponerande tillväxt i eget kapital (+99,4%) och tillgångar (+81,8%). Den höga och stabila vinstmarginalen kombinerat med ökad omsättning pekar på en mycket positiv utveckling.