5 112 000 SEK
Omsättning
▲ 44,1%
1 198 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 27,6%
57%
Soliditet
Mycket God
23,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-24

Substansvärdering

Tillgångar:2 404 842 SEK
Skulder:-978 925 SEK
Substansvärde:1 139 551 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 23,4% kombinerat med en soliditet på 57,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i omsättning, resultat och eget kapital pekar på ett framgångsrikt expanderande företag som etablerar sig starkt på marknaden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tandläkarklinik i Virserum och är registrerat sedan 2021. Den höga vinstmarginalen på 23,4% är typiskt för välskötta specialistkliniker inom tandvård, vilket ofta innebär stabila kundunderlag och förutsägbara intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 939 000 SEK till 1 198 000 SEK, en tillväxt på 27,6% som bekräftar företagets förmåga att omvandla högre omsättning till vinst.

Soliditet: Soliditeten på 57,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 550 454 SEK till 1 139 551 SEK, en ökning på 107,0% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 546 921 SEK till 5 112 095 SEK, en tillväxt på 44,1% som visar stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 44,1% i omsättning kan vara utmanande att upprätthålla på sikt
  • Investeringar i tillgångar har ökat med 76,1% vilket kräver kontinuerlig avkastning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 57,0% möjliggör lättare tillgång till finansiering för fortsatt tillväxt
  • Företaget har etablerat en lönsam verksamhetsmodell som kan skalas upp ytterligare

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättningstillväxt +44,1%, resultattillväxt +27,6%, eget kapital tillväxt +107,0% och tillgångstillväxt +76,1%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett företag i stark expansionsfas med god operativ effektivitet.