4 108 820 SEK
Omsättning
▲ 34%
825 788 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 442,6%
50,8%
Soliditet
Mycket God
19,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 531 131 SEK
Skulder:-1 567 362 SEK
Substansvärde:1 143 769 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Investering i en ny grävare som direkt bidragit till ökad omsättning och resultat
  • Expansion till fler och andra typer av uppdrag tack vare ny kapacitet

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 442,6% kombinerat med en hög vinstmarginal på 19,9% indikerar att investeringen i ny grävare har gett omedelbar och betydande avkastning. Soliditeten på 50,8% är stabil och företaget har genomfört en betydande kapitalexpansion med en tillgångstillväxt på 85,2%, vilket tyder på en strategisk satsning för framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mindre åkeri, schaktning och andra grundarbeten. Investeringen i en ny grävare har möjliggjort expansion till fler och andra typer av uppdrag, vilket direkt reflekteras i den starka omsättnings- och resultatutvecklingen. Detta är ett etablerat företag (registrerat 1995) som genomgår en tydlig transformation och tillväxtfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 152 200 SEK till 825 788 SEK, en ökning på 442,6%. Denna extremt starka vinstutveckling visar att de nya uppdragen inte bara genererar mer omsättning utan är mycket lönsamma.

Soliditet: Soliditeten på 50,8% är mycket god och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en stark position för fortsatt investeringar och tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 950 136 SEK till 1 143 769 SEK, en tillväxt på 20,4%. Denna förbättring är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 181 226 SEK till 4 157 820 SEK, en tillväxt på 34,0%. Denna betydande ökning direkt kopplas till investeringen i ny utrustning som möjliggjort fler och bredare uppdrag.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Betydande tillgångstillväxt på 85,2% till 3 531 131 SEK innebär ökade kapitalbindning och avskrivningskostnader
  • Företagets framgång är nu starkt kopplad till den nya utrustningens kapacitet och lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 19,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 50,8% möjliggör ytterligare finansiering för tillväxt
  • Företaget har bevisat förmåga att effektivt omvandla kapitalinvesteringar till lönsam tillväxt

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättning (+34,0%), resultat (+442,6%), eget kapital (+20,4%) och tillgångar (+85,2%). Denna konsistent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en genomgående framgångsrik strategi och operationell excellens.