380 000 SEK
Omsättning
▼ 48,3%
312 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,3%
95%
Soliditet
Mycket God
82%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 695 494 SEK
Skulder:-93 058 SEK
Substansvärde:1 602 436 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig och kraftig nedgång i samtliga nyckeltal under 2023, vilket indikerar en allvarlig försämring av verksamheten. Trots mycket hög vinstmarginal och utmärkt soliditet är den dramatiska minskningen i omsättning (-48,3%) och resultat (-51,3%) mycket oroande. Detta kan tyda på en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller förlorade kunduppdrag. Företaget, som är etablerat sedan 2011, verkar befinna sig i en svår omställningsfas eller nedgångsperiod.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom byggnad och anläggningsbranschen med säte i Mora. Som konsultföretag är verksamheten typiskt projektbaserad och personalkrävande, där omsättningen direkt speglar antalet pågående uppdrag och konsulttimmar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 641 000 SEK till 312 000 SEK, en minskning på 329 000 SEK (-51,3%). Denna nedgång följer omsättningsminskningen men med marginellt högre procentuellt fall.

Soliditet: Soliditeten på 95,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lånesparat och har god finansiell stabilitet trots nedgången. Nästan alla tillgångar är finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 854 152 SEK till 1 602 436 SEK, en reducering på 251 716 SEK (-13,6%). Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 735 464 SEK till 380 277 SEK, en minskning på 355 187 SEK (-48,3%). Detta indikerar en betydande reducering av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 355 187 SEK indikerar risk för förlorade kunder eller uppdrag
  • Resultatnedgång på 329 000 SEK hotar företagets lönsamhet på lång sikt
  • Minskande eget kapital med 251 716 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 95,0% ger ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar
  • Mycket hög vinstmarginal på 82,0% visar att företaget kan vara mycket lönsamt när verksamheten fungerar
  • Etablerat företag sedan 2011 med bevisad förmåga att generera resultat tidigare år

Trendanalys

Alla trender visar tydlig försämring: omsättning (-48,3%), resultat (-51,3%), eget kapital (-13,6%) och tillgångar (-15,4%). Denna konsekventa nedåtgående trend över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell försämring snarare än en tillfällig nedgång.