3 089 115 SEK
Omsättning
▼ 17,7%
182 957 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 63,5%
41,5%
Soliditet
Mycket God
5,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 506 293 SEK
Skulder:-1 392 864 SEK
Substansvärde:1 868 198 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Väsentliga händelser som har inträffat under räkenskapsåret...

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftigt sjunkande omsättning och resultat, vilket indikerar en utmanande period. Trots detta har eget kapital ökat tack vare positivt resultat, och soliditeten på 41,5% är fortfarande relativt stabil. Företaget verkar klara av att generera vinst trots minskad omsättning, men den kraftiga nedgången i både omsättning (-17,7%) och resultat (-63,5%) är oroväckande och kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom entreprenader inom åkeri- och transportnäringen, en bransch som är konjunkturkänslig och präglad av hård konkurrens. Detta förklarar delvis de stora fluktuationerna i omsättning och resultat som är typiska för denna typ av verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 500 916 SEK till 182 957 SEK, en minskning med 317 959 SEK (-63,5%). Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera en vinst, vilket visar på en viss kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 41,5% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot obetalda skulder och ger utrymme för framtida lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 724 918 SEK till 1 868 198 SEK, en förbättring med 143 280 SEK. Denna ökning beror helt på att årets vinst på 182 957 SEK tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 3 826 232 SEK till 3 089 115 SEK, en minskning med 737 117 SEK (-19,3%). Detta är en betydande nedgång som tyder på förlorade kunder, projekt eller sämre marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 737 117 SEK (-19,3%) signalerar potentiella problem med kundbasen eller marknadsandelar.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 317 959 SEK, vilket påverkar företagets lönsamhet och framtida investeringsmöjligheter.
  • Tillgångarna har minskat med 511 075 SEK (-10,2%), vilket kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller har problem med kundfordringar.

Möjligheter

  • Trots svårigheter genererar företaget fortfarande en vinst på 182 957 SEK, vilket visar på operativ livskraft.
  • Eget kapital har stärkts med 143 280 SEK till 1 868 198 SEK, vilket förbättrar den finansiella stabiliteten.
  • En solid soliditet på 41,5% ger goda förutsättningar att ta sig igenom en svår period och eventuellt investera i framtiden.