5 980 000 SEK
Omsättning
▲ 2%
544 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,5%
41%
Soliditet
Mycket God
9,1%
Vinstmarginal
Stabil
428 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-14

Substansvärdering

Tillgångar:2 813 998 SEK
Skulder:-1 661 541 SEK
Substansvärde:1 152 457 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den starka tillväxten i eget kapital på 59,1% tillsammans med en soliditetsnivå på 41,0% indikerar en finansiellt sund restaurangverksamhet som genererar god lönsamhet. Den marginella omsättningstillväxten på 2,0% kombinerat med en högre resultattillväxt på 6,5% tyder på förbättrad effektivitet och kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver restaurangverksamhet med säte i Östhammar. Denna typ av verksamhet är vanligtvis känslig för konjunktursvängningar men kan generera stabila kassaflöden vid god drift. Siffrorna visar att detta är en väletablerad verksamhet som registrerades 2019 och nu verkar ha nått en mognadsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 511 000 SEK till 544 000 SEK, en ökning på 6,5% som indikerar bättre lönsamhet trots begränsad omsättningstillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 41,0% är mycket god för en restaurangverksamhet och visar att företaget har låga skulder i förhållande till egna medel, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 724 450 SEK till 1 152 457 SEK, en tillväxt på 59,1% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 887 155 SEK till 6 009 724 SEK, en marginal ökning på 2,0% som visar en stabil kundbas i en mogna marknad.

Huvudrisker

  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 2,0% kan indikera en mogen eller stagnande marknad i Östhammar-området.
  • Restaurangbranschen är sårbar för ekonomiska nedgångar och förändrade konsumentvanor som kan påverka lönsamheten.

Möjligheter

  • Den exceptionellt starka tillväxten i eget kapital på 1 152 457 SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar eller expansion.
  • Hög vinstmarginal på 9,1% i kombination med stark soliditet skapar utrymme för att utnyttja möjligheter till förvärv eller menynspridning.
  • Tillgångstillväxt på 15,2% till 2 813 998 SEK visar att företaget fortsätter investera i verksamheten för framtida tillväxt.

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+2,0%), resultat (+6,5%), eget kapital (+59,1%) och tillgångar (+15,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket sund finansiell utveckling där företaget samtidigt ökar sin omsättning, lönsamhet och finansiella styrka.