983 659 SEK
Omsättning
▲ 9,2%
-817 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 99,1%
19%
Soliditet
Stabil
−0,1%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:211 316 SEK
Skulder:-171 642 SEK
Substansvärde:39 674 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat med 9,2% till 983 659 SEK, vilket indikerar en ökad försäljning eller kundbas. Resultatet har förbättrats markant från en förlust på 87 037 SEK till nära nollresultat (-817 SEK), vilket visar på effektiviserade kostnader eller bättre prissättning. Trots detta har eget kapital minskat något till 39 674 SEK, och soliditeten på 19,0% är låg, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme. Företaget verkar vara i en stabiliseringsfas efter tidigare förluster, men fortfarande med utmaningar kring lönsamhet och kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skomakeri, kemtvätt, nyckelservice och skrädderi. Detta är en traditionell serviceverksamhet med låga inträdesbarriärer och troligtvis lokal kundbas. Siffrorna indikerar ett litet företag med begränsad skala, vilket är typiskt för denna typ av verksamhet där personalintensiva tjänster dominerar och marginalerna ofta är smala.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 87 037 SEK till en mycket liten förlust på 817 SEK. Denna förbättring med 86 220 SEK (99,1%) indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad effektivitet, men att företaget fortfarande inte nått lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta begränsar möjligheterna till ytterligare lån och ökar sårbarheten vid oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 40 491 SEK till 39 674 SEK, en nedgång på 817 SEK. Denna minskning beror direkt på årets förlustresultat, vilket urholkar det redan begränsade kapitalunderlaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 926 011 SEK till 983 659 SEK, en positiv tillväxt på 57 648 SEK eller 9,2%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots en utmanande bransch.

Huvudrisker

  • Låg soliditet (19,0%) begränsar företagets kreditvärdighet och investeringsmöjligheter
  • Fortsatt förlust trots ökad omsättning visar på strukturella lönsamhetsutmaningar
  • Begränsat eget kapital på endast 39 674 SEK ger liten buffert mot oförutsedda utgifter
  • Branschen med flera servicegrenar kan leda till spridda resurser och svårigheter att uppnå skalfördelar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 9,2% visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Dramatisk resultatförbättring med 86 220 SEK indikerar god kostnadskontroll och effektiviseringspotential
  • Tillgångstillväxt på 2,5% till 211 316 SEK visar på kontinuerlig investering i verksamheten
  • Nära nollresultat suger att break-even är inom räckhåll vid ytterligare försäljningsökning