155 126 SEK
Omsättning
▲ 234,3%
-85 533 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,6%
91,1%
Soliditet
Mycket God
−42,1%
Vinstmarginal
Förlust
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-26

Substansvärdering

Tillgångar:806 385 SEK
Skulder:-71 589 SEK
Substansvärde:734 796 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men fortsatta förluster. Trots en betydande ökning av omsättningen med 234,3% till 203 184 SEK, uppvisar företaget ett negativt resultat på -85 533 SEK. Den höga soliditeten på 91,1% indikerar ett lågt skuldsättningsgrad, men eget kapital och tillgångar har minskat kraftigt, vilket tyder på att förlusterna äter upp företagets kapitalbas. Företaget verkar vara i en fas där det investerar i tillväxt men ännu inte nått lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom teknikrådgivning, främst inriktat på VVS-teknik i byggbranschen. Det är etablerat sedan 2006, vilket indikerar att det inte är ett nystartat företag utan snarare ett bolag som möjligen genomgår en omstrukturering eller satsning på ny verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades med 18 228 SEK från -103 761 SEK till -85 533 SEK, men företaget är fortfarande förlustgivande med en vinstmarginal på -42,1%.

Soliditet: Soliditeten är mycket hög på 91,1%, vilket innebär att företaget har en stor kapitalbas i förhållande till tillgångarna och är mindre beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 265 533 SEK från 1 000 329 SEK till 734 796 SEK, främst på grund av årets förlust.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 54 011 SEK från 149 173 SEK till 203 184 SEK, vilket visar en positiv försäljningsutveckling på 234,3%.

Huvudrisker

  • Företaget har kontinuerliga förluster som urholkar eget kapital, med en minskning på 265 533 SEK på ett år.
  • Tillgångarna har minskat med 228 755 SEK från 1 035 140 SEK till 806 385 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar.
  • Trots stark omsättningstillväxt är vinstmarginalen mycket negativ (-42,1%), vilket väcker frågor om affärsmodellens lönsamhet.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 234,3% till 203 184 SEK, vilket visar en stark marknadsutveckling eller framgångsrik försäljningssatsning.
  • Resultatet förbättrades med 17,6% jämfört med föregående år, vilket kan indikera att företaget är på väg mot lönsamhet.
  • Mycket hög soliditet (91,1%) ger företaget god finansiell stabilitet och möjlighet att investera i framtida tillväxt utan att behöva ta på sig stora skulder.

Trendanalys

Omsättningstillväxt på +234,3% och resultattillväxt på +17,6% visar positiva trender, medan negativ tillväxt i eget kapital (-26,5%) och tillgångar (-22,1%) visar på utmaningar med lönsamhet och kapitalförvaltning.