402 300 SEK
Omsättning
● 0%
141 483 SEK
Resultat efter finansnetto
● 0%
19,1%
Soliditet
Stabil
18,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 540 599 SEK
Skulder:-8 528 501 SEK
Substansvärde:2 012 098 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

I början av 2023 har verksamheten tagit fart efter att bolaget fått sin första order. Bolaget har även certifierats enligt ISO 9001:2015.Ett villkorat aktieägartillskott har lämnats under året för att stärka bolagets likviditet.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget fick sin första order under 2023, vilket satte igång verksamheten.
  • Bolaget certifierades enligt ISO 9001:2015, vilket stärker dess kvalitetsarbete och trovärdighet.
  • Ett villkorat aktieägartillskott lämnades för att stärka bolagets likviditet, vilket förklarar det höga egna kapitalet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Bolaget visar på en lovande start med en första omsättning på 763 664 SEK och ett positivt resultat på 141 483 SEK direkt efter etablering. Den höga vinstmarginalen på 18,5% indikerar en god kostnadskontroll och effektiv verksamhet redan från början. Den låga soliditeten på 19,1% är dock en typisk utmaning för ett nytt företag med stora investeringar i tillgångar. Överlag befinner sig företaget i en fas av etablering och initial tillväxt med goda tecken på lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget utvecklar, tillverkar och säljer modulära bioenergianläggningar för att producera ånga och värme till industrin, med fokus på processånga. Verksamheten omfattar även service och försäljning av energianläggningar. Denna typ av verksamhet kräver betydande initiala investeringar i tillgångar, vilket förklarar den höga tillgångsbasen på 10,5 MSEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 141 483 SEK, vilket är ett positivt startresultat. Detta indikerar att bolaget har kunnat generera vinst direkt på sin första omsättning, något som är ovanligt för många nystartade företag.

Soliditet: Soliditeten på 19,1% är relativt låg och indikerar en hög belåningsgrad. Detta är vanligt för ett nystartat företag med stora investeringar i tillgångar (10 540 599 SEK), men det medför en ökad finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 2 012 098 SEK. Detta kapital har byggts upp genom det villkorade aktieägartillskottet som nämns i de viktiga händelserna, vilket har stärkt bolagets kapitalbas och finansierat den initiala tillväxten.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 763 664 SEK under 2023. Eftersom detta är bolagets första verksamhetsår saknas jämförelse med tidigare period, men siffran representerar en lyckad etablering med den första ordern.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 19,1% visar på en känslighet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Stora tillgångar på 10 540 599 SEK medför hög kapitalbindning och avkastningskrav.
  • Verksamheten är i ett tidigt skede och dess långsiktiga lönsamhet är ännu inte beprövad.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 18,5% visar på en god förmåga att generera vinst på omsättningen.
  • Certifieringen enligt ISO 9001 ökar konkurrenskraften och möjliggör för företaget att konkurrera i fler upphandlingar.
  • Första ordern och den uppnådda omsättningen på 763 664 SEK bevisar att det finns en marknad för bolagets produkter.