7 293 828 SEK
Omsättning
▲ 14%
3 429 794 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,1%
63,4%
Soliditet
Mycket God
46,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-24

Substansvärdering

Tillgångar:5 510 826 SEK
Skulder:-1 677 558 SEK
Substansvärde:2 183 268 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande tecken på kapitalförsämring. Den mycket höga vinstmarginalen på 46.1% och soliditeten på 63.4% indikerar ett effektivt skogsbruksföretag med god finansiell styrka. Omsättningen ökade med 14.0% till 7,4 miljoner SEK, vilket är positivt, men resultatet sjönk samtidigt med 6.0% trots högre omsättning. Den mest anmärkningsvärda försämringen är det egna kapitalets minskning med 12.2%, vilket tyder på att företaget antingen har gjort utdelningar eller investeringar som inte gett avkastning än. Den långa räkenskapsperioden på 17 månader föregående år komplicerar jämförelserna något.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skogsbruk med säte i Helsingborgs kommun och har även möjlighet till juridisk rådgivning, utbildning och förvaltning av värdepapper. Under det analyserade året har enbart skogsbruk bedrivits, vilket förklarar den höga vinstmarginalen som är typisk för skogsbrukssektorn med låga rörliga kostnader efter initiala investeringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 650 541 SEK till 3 429 794 SEK, en nedgång på 220 747 SEK trots högre omsättning. Detta kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 63.4% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 487 328 SEK till 2 183 268 SEK, en reduktion på 304 060 SEK. Denna minskning är större än resultatet, vilket indikerar att företaget antingen har betalat utdelning eller gjort investeringar som inte syns i tillgångarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 545 268 SEK till 7 434 089 SEK, en tillväxt på 888 821 SEK eller 14.0%. Detta visar på ökad aktivitet eller bättre priser på skogsprodukter.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 220 747 SEK trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryckta priser
  • Eget kapital minskade med 304 060 SEK vilket är en betydande kapitalförsämring på 12.2%
  • Rörelsens lönsamhet visar tecken på press trots mycket hög vinstmarginal

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 46.1% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Omsättningstillväxt på 14.0% eller 888 821 SEK indikerar expanderande verksamhet
  • Soliditeten på 63.4% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Tillgångarna ökade med 860 423 SEK till 5 510 826 SEK, vilket visar investeringar i verksamheten