3 746 000 SEK
Omsättning
▲ 22,3%
275 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,9%
75%
Soliditet
Mycket God
7,4%
Vinstmarginal
Stabil
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-16

Substansvärdering

Tillgångar:948 540 SEK
Skulder:-204 934 SEK
Substansvärde:588 606 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den betydande omsättningsökningen på 22,3% indikerar att företaget lyckats expandera sin verksamhet framgångsrikt, sannolikt genom fler festivalarrangemang och cateringuppdrag. Den samtidiga resultatminskningen på 32,9% tyder dock på att denna tillväxt inte har varit lika lönsam, möjligen på grund av ökade kostnader eller lägre marginaler. Den höga soliditeten på 75% ger ett stabilt finansiellt grundläggande trots den negativa trenden i eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fikasal, catering och servering i samband med festivalarrangemang samt grossistförsäljning av egentillverkade bakverk. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad med högre aktivitet under festival- och evenemangssäsonger, vilket kan påverka både omsättning och lönsamhet över året.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 410 000 SEK till 275 000 SEK, en nedgång på 135 000 SEK eller 32,9%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 75,0% är mycket stark och visar att företaget har ett lågt belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 613 337 SEK till 588 606 SEK, en nedgång på 24 731 SEK eller 4,0%. Denna minskning beror sannolikt på att resultatet inte var tillräckligt för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 072 937 SEK till 3 746 563 SEK, en stark tillväxt på 673 626 SEK eller 22,3%. Detta indikerar framgångsrik försäljningsexpansion.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 135 000 SEK trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital på 24 731 SEK kan begränsa framtida investeringsmöjligheter
  • Säsongsberoende verksamhet kan medföra ojämn kassaflöde under året

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 673 626 SEK visar på god marknadsposition och efterfrågan
  • Mycket hög soliditet på 75% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 18,4% indikerar kapacitetsutbyggnad för att möta ökad efterfrågan