1 960 374 SEK
Omsättning
▲ 110%
45 631 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 301,8%
8,6%
Soliditet
Låg
2,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 265 582 SEK
Skulder:-1 156 294 SEK
Substansvärde:109 288 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med en omsättning som mer än fördubblats och ett resultat som gått från förlust till vinst på ett år. Den snabba expansionen har dock medfört en betydande försämring av soliditeten, vilket indikerar att tillväxten till stor del finansierats genom skulder istället för eget kapital. Företaget befinner sig i en fas av explosiv expansion men med en kapitalstruktur som är ansträngd.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom energieffektivisering av lokaler och bostadshus, en bransch som växer i takt med ökade krav på hållbarhet. Den snabba omsättningstillväxten på över 100 % reflekterar sannolikt en stark efterfrågan på dessa tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -3 797 SEK till en vinst på 45 631 SEK. Denna förbättring med 1 301,8 % visar att företaget har börjat skala sin verksamhet lönsamt, även om vinstmarginalen fortfarande är låg.

Soliditet: En soliditet på 8,6 % är mycket låg och indikerar att företaget är starkt skuldsatt. Majoriteten av tillgångarna finansieras av långfristiga och kortfristiga skulder, vilket medför en betydande finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 73 668 SEK till 109 288 SEK, en tillväxt på 48,4 %. Denna ökning beror helt på årets vinst, vilket är en positiv indikator på att företaget bygger upp sin kapitalbas organisk.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 933 707 SEK till 1 981 451 SEK, en tillväxt på 110 %. Detta visar att företaget har lyckats skaffa sig avsevärt fler och/eller större uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 8,6 % utgör en betydande finansiell risk och gör företaget sårbart för räntehöjningar och konjunkturnedgångar.
  • Tillgångarna ökade med 73,9 % till 1 265 582 SEK, vilket troligen innebär att företaget har investerat i maskiner och inventarier för att möta den höga efterfrågan; avkastningen på dessa investeringar är avgörande för framtiden.
  • Trots en fördubbling av omsättningen är vinstmarginalen fortfarande låg på 2,3 %, vilket tyder på smala marginaler i verksamheten.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 110 % till 1 981 451 SEK visar en exceptionell förmåga att ta marknadsandelar och utnyttja den starka efterfrågan inom energieffektivisering.
  • Ökningen av eget kapital med 48,4 % till 109 288 SEK, driven av den återinvesterade vinsten, stärker företagets finansiella grund över tid.
  • Omsättningen har nästan nått 2 miljoner SEK, vilket placerar företaget i en större storleksklass och kan öppna för nya affärsmöjligheter.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend: omsättning (+110.0%), resultat (+1301.8%), eget kapital (+48.4%) och tillgångar (+73.9%). Den enda negativa trenden är den låga och sjunkande soliditeten, vilket är en direkt följd av den snabba tillväxten som finansierats med skulder. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas men måste adressera kapitalstrukturen.