1 657 000 SEK
Omsättning
▲ 7,9%
465 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,8%
63,4%
Soliditet
Mycket God
28,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-03-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 401 636 SEK
Skulder:-408 960 SEK
Substansvärde:484 676 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 132,4% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 28,1% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet. Soliditeten på 63,4% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Alla trendindikatorer pekar på FÖRBÄTTRING, vilket visar att företaget befinner sig i en tydlig tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver chipmärkning, identifiering av unghästar och campkontroller hos licenstagare inom hästbranschen. Verksamheten är specialiserad och nischad, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen. Med säte i Helsingborg verkar företaget vara etablerat i en region med stark hästnäring.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 291 000 SEK till 465 000 SEK, en ökning med 59,8% som visar stark förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 63,4% är mycket stark och indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en exceptionellt bra nivå för ett företag i denna storleksordning.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 208 555 SEK till 484 676 SEK, en ökning med 132,4% som främst drivs av det starka årets resultat och visar på en betydande förstärkning av företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 536 654 SEK till 1 657 098 SEK, en tillväxt på 7,9% som visar en stabil och positiv utveckling i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är nischad till hästbranschen vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar i denna specifika sektor
  • Tillgångstillväxten på 17,3% är lägre än tillväxten i eget kapital, vilket kan indikera en försiktig investeringspolicy

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 63,4% ger god kapacitet att ta lån för tillväxtinvesteringar om så önskas
  • Resultattillväxten på 59,8% visar att företaget har god kontroll över sina kostnader och kan skala verksamheten lönsamt

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar tydlig FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+7,9%), resultattillväxt (+59,8%), eget kapital tillväxt (+132,4%) och tillgångstillväxt (+17,3%). Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och kapitalstyrka.