1 686 000 SEK
Omsättning
▼ 3,2%
351 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 110,2%
62,4%
Soliditet
Mycket God
20,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 152 152 SEK
Skulder:-750 865 SEK
Substansvärde:1 120 789 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell utveckling trots en liten minskning i omsättning. Resultatet mer än fördubblades från föregående år, vilket indikerar en betydande effektivisering eller kostnadsrationalisering. Den höga soliditeten på över 60% och den exceptionellt höga vinstmarginalen på 20,9% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position. Tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på en hälsosam expansion av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför måleriarbeten på både reparationer och nyproduktion, vilket är en verksamhet som ofta är konjunkturkänslig men med stabil efterfrågan i både bostads- och kommersiella marknader. Verksamheten i Värnamo kommun ger troligen en blandad kundbas av privatpersoner och företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 184 000 SEK från 167 000 SEK till 351 000 SEK (+110,2%), vilket visar på exceptionell kostnadskontroll och/eller högre marginaler på utförda projekt.

Soliditet: Soliditeten på 62,4% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda händelser. Detta är en exceptionell nivå för en småföretagare.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 284 829 SEK från 835 960 SEK till 1 120 789 SEK (+34,1%), vilket främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 55 285 SEK från 1 741 325 SEK till 1 686 040 SEK (-3,2%), vilket kan tyda på färre projekt eller prispress, men denna minskning kompenserades fullt ut genom förbättrad lönsamhet.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 3,2% till 1 686 040 SEK kan indikera konkurrenspress eller minskad efterfrågan i den lokala marknaden
  • Företagets verksamhet är sannolikt konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i bygg- och fastighetssektorn

Möjligheter

  • Exceptionell vinstmarginal på 20,9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i eget kapital med 284 829 SEK ger finansiell styrka för att satsa på nya marknader eller tjänster
  • Hög soliditet på 62,4% möjliggör framtida lånefinansiering till förmånliga villkor vid behov