974 865 SEK
Omsättning
▼ 22,2%
245 052 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 176,2%
79,4%
Soliditet
Mycket God
24,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 012 010 SEK
Skulder:-208 506 SEK
Substansvärde:803 504 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med tydliga motsättningar mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en kraftig omsättningsminskning på 22,2% har bolaget lyckats vända ett förlustår till en betydande vinst, vilket indikererar en genomgripande omstrukturering eller kostnadsrationalisering. Den exceptionellt höga soliditeten på 79,4% ger företaget god finansiell styrka att hantera den pågående omsättningsnedgången. Situationen tyder på ett företag i omvandling som prioriterar lönsamhet framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och handlar med isolering till ackumulatortankar och fordonsdetaljer samt erbjuder byggtjänster som golvläggning. Verksamheten är tillståndspliktig enligt miljöbalken med polymerisation av plastprodukter som står för cirka 70% av omsättningen. Detta är ett nischat tillverkningsföretag med speciella miljökrav och en blandad verksamhetsprofil.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från -321 419 SEK till +245 052 SEK, en positiv förändring på 566 471 SEK (+176,2%). Denna vändning från förlust till vinst visar på effektiva kostnadsåtgärder eller förbättrad produktivitet.

Soliditet: Soliditeten på 79,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 608 926 SEK till 803 504 SEK, en tillväxt på 194 578 SEK (+31,9%). Denna förbättring drivs helt av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 327 381 SEK till 1 009 720 SEK, en nedgång med 317 661 SEK (-22,2%). Denna betydande minskning kan tyda på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller avsiktlig omsättningsrationalisering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 22,2% från 1 327 381 SEK till 1 009 720 SEK indikerar potentiella problem med kundbas eller marknadsandelar
  • Tillståndspliktig verksamhet med miljökrav skapar administrativ börda och tillsynsrisk
  • Beroende av förhyrd verksamhetslokal medför löpande kostnader och osäkerhet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 79,4% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 24,3% visar på effektiv verksamhetsstyrning och konkurrensfördelar
  • Positiv resultatutveckling med 566 471 SEK förbättring ger god grund för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar en tydlig trend mot ökad lönsamhet och kapitalstyrka trots minskad omsättning. Den dramatiska resultatförbättringen från förlust till hög vinstmarginal indikerar en successful omställning eller rationalisering. Tillgångstillväxten på 19,5% visar att företaget fortsätter investera trots omsättningsnedgången. Trenderna pekar på ett företag som prioriterar lönsamhet och finansiell stabilitet framför omsättningstillväxt, vilket kan vara en hållbar strategi i en utmanande marknad.