3 279 296 SEK
Omsättning
▲ 123,9%
369 415 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 197,4%
51,4%
Soliditet
Mycket God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
160 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-22

Substansvärdering

Tillgångar:812 251 SEK
Skulder:-395 156 SEK
Substansvärde:417 095 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under bolagets andra räkenskapsår har verksamheten dragit igång ordentligt och bolaget har anställt ytterligare en bilmekaniker samt satsat på att köpa in utrustning som behövs i en verkstad. Även en traktor har köpts in.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten har expanderat kraftigt under året med anställning av ytterligare en bilmekaniker.
  • Företaget har investerat i nödvändig verkstadsutrustning för att möta den ökade efterfrågan.
  • Investering i en traktor har gjorts, vilket kan tyda på breddad verksamhet eller behov av specialfordon.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under sitt andra verksamhetsår med en omsättningsökning på över 120% och en resultatökning på nästan 200%. Den höga vinstmarginalen på 11,3% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet. Soliditeten på 51,4% är mycket stark och visar att företaget har en finansiell stabil bas. Den snabba expansionen med investeringar i personal och utrustning tyder på ett företag i en accelererad tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service och reparation av bilar och andra motorfordon med säte i Hudiksvall. Verksamheten kräver betydande investeringar i verktyg och utrustning, vilket speglas i de ökade tillgångarna. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för en bilverkstadsverksamhet och tyder på specialiserade tjänster eller effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 124 233 SEK till 369 415 SEK, en ökning med 245 182 SEK eller 197,4%. Denna fördubbling av vinsten visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också lyckas skala verksamheten lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 51,4% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 123 640 SEK till 417 095 SEK, en ökning med 293 455 SEK. Denna kraftiga tillväxt med 237,3% beror främst på att årets vinst på 369 415 SEK har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 464 783 SEK till 3 279 296 SEK, en ökning med 1 814 513 SEK eller 123,9%. Detta visar en mycket stark marknadsacceptering och framgångsrik verksamhetsutveckling under det andra året.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten ställer krav på kontinuerlig kundanskaffning och kapacitetsplanering för att upprätthålla lönsamheten.
  • Investeringarna i utrustning och traktor medför avskrivningskostnader som kan påverka framtida resultat om inte omsättningen hålls uppe.
  • Bilbranschen är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan snabbt påverka efterfrågan på reparationstjänster.

Möjligheter

  • Den exceptionella tillväxttakten på 123,9% i omsättning visar på stor marknadspotential i Hudiksvallsregionen.
  • Den höga vinstmarginalen på 11,3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning till ägarna.
  • Den starka soliditeten på 51,4% ger utrymme för ytterligare lånefinansiering till fortsatt expansion utan att ägarkapitalet urholkas.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättning (+123,9%), resultat (+197,4%), eget kapital (+237,3%) och tillgångar (+134,1%). Denna samstämmighet indikerar en mycket framgångsrik expansionsfas där företaget lyckats skala upp verksamheten betydligt samtidigt som lönsamheten förbättrats avsevärt.