8 885 726 SEK
Omsättning
▼ 53,9%
1 001 503 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,9%
92,5%
Soliditet
Mycket God
11,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 604 513 SEK
Skulder:-385 733 SEK
Substansvärde:5 678 780 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under räkenskapsåret ändrat verksamhetsinriktning mot tidigare år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under räkenskapsåret ändrat verksamhetsinriktning mot tidigare år, vilket förklarar den dramatiska förändringen i finansiella nyckeltal.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ utveckling med kraftiga nedgångar i samtliga nyckeltal. Den dramatiska omsättningsminskning på -53,9% tillsammans med en resultatnedgång på -39,9% indikerar en betydande försämring i verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget fortfarande en hög soliditet på 92,5% och ett positivt resultat, vilket ger en viss finansiell motståndskraft under omställningsfasen.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett holdingbolag som äger och förvaltar aktier och andelar i andra företag, registrerat 1997. Denna typ av verksamhet innebär normalt stabila intäkter från utdelningar och värdeutveckling i portföljbolag, vilket gör den kraftiga omsättningsnedgången extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 1 665 562 SEK till 1 001 503 SEK, en nedgång med 664 059 SEK (-39,9%). Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades bolaget behålla ett positivt resultat, vilket indikerar god kostnadskontroll eller realisationsvinster från försäljningar.

Soliditet: Soliditeten på 92,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger en stark finansiell buffert trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 6 323 669 SEK till 5 678 780 SEK, en nedgång med 644 889 SEK (-10,2%). Denna minskning beror sannolikt på att bolaget använt kapital för att finansiera verksamheten eller gjort utdelningar till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 19 365 663 SEK till 8 917 292 SEK, en nedgång med 10 448 371 SEK (-53,9%). Denna dramatiska minskning tyder på att bolaget sålt av betydande delar av sin portfölj eller att utdelningar från dotterbolag minskat avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 10 448 371 SEK (-53,9%) indikerar risk för kontinuerligt minskad verksamhetsomfattning
  • Resultatnedgång med 664 059 SEK (-39,9%) visar på lönsamhetsproblem i den nya verksamhetsinriktningen
  • Minskande eget kapital med 644 889 SEK kan begränsa framtida investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 92,5% ger stor finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Positivt resultat på 1 001 503 SEK trots omställning visar på operativ effektivitet
  • Etablerat bolag sedan 1997 med lång erfarenhet av förvaltning kan underlätta omställningen

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-53,9%), resultat (-39,9%), eget kapital (-10,2%) och tillgångar (-30,4%). Denna konsekvent negativa utveckling i samtliga nyckeltal indikerar en strukturell förändring i verksamheten snarare än en tillfällig nedgång.