400 068 SEK
Omsättning
▼ 18,6%
130 177 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,2%
98,2%
Soliditet
Mycket God
32,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 993 484 SEK
Skulder:-54 004 SEK
Substansvärde:2 939 480 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Ägarbyte år 2017 med verksamhetsförändring från jord- och skogsbruk till kapitalförvaltning
  • Påbörjad verksamhet inom byggnadssnickeri år 2021
  • Strategisk omorientering från kapitalförvaltning mot operativ verksamhet

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning men samtidigt en betydande resultatförbättring. Den mycket höga soliditeten på 98,2% indikerar ett extremt lågt skuldsättningsgrad och stark finansiell stabilitet. Bolaget genomgår en tydlig omstrukturering från kapitalförvaltning mot mer operativ verksamhet inom byggnadssnickeri, vilket förklarar de motstridiga trenderna.

Företagsbeskrivning

Företaget, registrerat 1986, har genomgått en betydande förvandling från ursprunglig verksamhet inom jord- och skogsbruk, byggmaterial och fastighetsförvaltning till kapitalförvaltning efter ägarbyte 2017. Sedan 2021 har bolaget påbörjat verksamhet inom byggnadssnickeri, vilket indikerar en strategisk omorientering mot mer operativ verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 80 277 SEK till 130 177 SEK, en ökning med 62,2%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar effektiviserade operationer eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 98,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger stor finansiell flexibilitet men kan också indikera en försiktig investeringspolicy.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 835 899 SEK till 2 939 480 SEK, en tillväxt på 3,6%. Denna ökning är i linje med årets vinst och visar på en stabil kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 491 518 SEK till 400 068 SEK, en nedgång med 18,6%. Detta kan tyda på avveckling av tidigare verksamheter eller strategisk omorientering mot nya affärsområden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 18,6% kan indikera problem med att etablera sig på nya marknader
  • Mycket hög soliditet kan tyda på underutnyttjad kapitalstruktur och förlorade investeringsmöjligheter
  • Omställning till byggnadssnickeri innebär konkurrensutsättning i en ny bransch

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med 2 939 480 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 32,5% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Resultatförbättring med 62,2% trots lägre omsättning indikerar god lönsamhetsutveckling
  • Strategisk omorientering kan öppna för nya tillväxtmöjligheter i byggsektorn

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med negativ omsättningstillväxt (-18,6%) men stark positiv resultattillväxt (+62,2%). Den finansiella styrkan förbättras med ökande eget kapital (+3,6%) och tillgångar (+1,6%). Den övergripande trenden pekar mot en omstrukturering där bolaget satsar på kvalitet och lönsamhet framför volymtillväxt.