126 000 SEK
Omsättning
▲ 85,3%
3 915 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 314,8%
76%
Soliditet
Mycket God
28,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 942 715 SEK
Skulder:-2 513 360 SEK
Substansvärde:7 951 355 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter räkenskapsårets slut har Nobula AB fortsatt att göra framsteg:Utvecklingsframgång för skrivaren: Nobula har gått vidare till beta-fasen för skrivaren, vilket markerar en viktig milstolpe i produktens utveckling. Dessutom har företaget ingått sitt första avtal med en beta-testare, vilket signalerar ett starkt intresse och banar väg för tidig produktvalidering i verkliga applikationer.

Analys av viktiga händelser

  • Nobula AB har gått vidare till beta-fasen för sin skrivare, en viktig milstolpe i produktutvecklingen.
  • Företaget har ingått sitt första avtal med en beta-testare, vilket signalerar externt intresse och möjliggör tidig produktvalidering.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell finansiell utveckling med dramatiska förbättringar på alla nyckelområden. Den enorma omsättningstillväxten på 85,3% kombinerat med en swing från förlust till hög vinst indikerar en framgångsrik kommersialisering eller ett genombrott på marknaden. Den mycket höga soliditeten på 76% och den starka tillväxten i eget kapital visar på en finansiellt sund organisation med god kassa och låg belåning. Detta är typiskt för ett företag som precis har nått en kritisk produkt- eller marknadsmässig milstolpe.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom utveckling, tillverkning och marknadsföring av utrustning för materialbearbetning och additiv tillverkning (3D-skrivare). Den snabba tillväxten och produktutvecklingen är karakteristisk för ett tech-företag i en expansiv fas, där en lyckad produktlansering kan leda till exponentiell omsättningstillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från en förlust på -1 823 000 SEK till en vinst på 3 915 000 SEK. Denna förbättring med 314,8% visar att omsättningsökningen har varit lönsam och att företaget har lyckats skala upp verksamheten effektivt.

Soliditet: En soliditet på 76,0% är exceptionellt starkt och indikerar att större delen av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget stor finansiell styrka och låg beroende av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 810 121 SEK till 7 951 355 SEK, en tillväxt på 65,3%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 932 650 SEK till 13 777 631 SEK, en tillväxt på 85,3%. Denna enorma ökning tyder på en framgångsrik marknadsintroduktion eller signifikant ökad efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket riskerar att skapa förväntningar som är svåra att möta.
  • Företagets framgång verkar för närvarande vara starkt kopplad till en enda produkt (skrivaren), vilket skapar koncentrationsrisk.
  • Övergången från beta-test till fullskalig kommersiell produktion och försäljning kan medföra oväntade operativa utmaningar och kostnader.

Möjligheter

  • Den etablerade beta-testaren och den avancerade produktutvecklingen banar väg för en framtida fullskalig marknadslansering och ytterligare intäktsströmmar.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 28,4% visar på en lönsam affärsmodell med god prissättningskraft.
  • Den starka balansräkningen med tillgångar på 10 942 715 SEK ger ett stabilt fundament för att finansiera fortsatt expansion och produktutveckling.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en mycket stark förbättring: omsättningstillväxt (+85,3%), resultattillväxt (+314,8%), tillväxt i eget kapital (+65,3%) och tillgångstillväxt (+110,0%). Detta mönster är typiskt för ett företag i en kraftig expansionsfas, troligen driven av en lyckad produktlansering eller ett genombrott på marknaden.