1 234 805 SEK
Omsättning
▼ 3,1%
431 095 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 21,6%
59%
Soliditet
Mycket God
34,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
298 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-06

Substansvärdering

Tillgångar:668 498 SEK
Skulder:-276 962 SEK
Substansvärde:391 536 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en intressant blandning av positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 3.1% har bolaget lyckats öka sitt resultat med hela 21.6%, vilket indikerar en stark förbättring av lönsamheten och effektivisering av verksamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 34.9% är exceptionell och tyder på att företaget arbetar med högprofilt konsultuppdrag eller har lyckats minska sina kostnader avsevärt. Eget kapital har stärkts med nästan 20%, vilket är positivt för företagets långsiktiga stabilitet. Minskningen av totala tillgångar med 11.4% kan bero på att företaget har realiserat tillgångar eller minskat sina kundfordringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utveckling och försäljning av mjukvara, mjukvarubaserade tjänster och IT-konsultverksamhet med fokus på programvaruutveckling. Under räkenskapsåret hade företaget endast en kund inom e-handel, vilket är typiskt för mjukvarukonsultbolag som kan ha ett fåtal större kunder med långsiktiga avtal istället för många små kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 354 516 SEK till 431 095 SEK, en ökning med 76 579 SEK eller 21.6%. Denna förbättring trots lägre omsättning visar på stark kostnadskontroll eller högre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 59.0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 327 389 SEK till 391 536 SEK, en tillväxt på 64 147 SEK eller 19.6%. Denna ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 274 704 SEK till 1 234 805 SEK, en nedgång med 39 899 SEK eller 3.1%. Detta kan tyda på färre fakturerbara timmar eller avslutade projekt under året.

Huvudrisker

  • Företaget är extremt beroende av en enda kund inom e-handel, vilket skapar en betydande koncentrationsrisk om detta kundförhållande upphör
  • Omsättningsminskningen på 3.1% trots att företaget är relativt nyetablerat (registrerat 2021) kan indikera utmaningar med att expandera kundbasen
  • Minskande tillgångar på 11.4% kan tyda på att företaget inte investerar tillräckligt i framtida tillväxt eller tekniska resurser

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 34.9% ger utrymme för investeringar i tillväxt och expansion utan extern finansiering
  • Stark soliditet på 59.0% ger goda förutsättningar att ta lån för expansion eller investeringar till förmånliga villkor
  • Resultatförbättringen med 21.6% visar på förmåga att effektivisera verksamheten och maximera lönsamheten även vid lägre omsättning