714 946 SEK
Omsättning
▲ 18,6%
-83 533 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 139,5%
74%
Soliditet
Mycket God
−11,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 375 212 SEK
Skulder:-349 504 SEK
Substansvärde:953 476 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxttendenser i omsättning och balansräkning men samtidigt försämrad lönsamhet. Omsättningen har ökat med 18,6% till 714 946 SEK, och eget kapital har mer än sexdubblats till 953 476 SEK, vilket tyder på en betydande kapitalinsprutning eller omvärdering. Trots detta fördjupas förlusterna med 139,5% till -83 533 SEK, vilket indikerar att kostnaderna växer snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 74,0% ger dock en god finansiell buffert och möjliggör fortsatt satsning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utveckling och handel med alkoholhaltiga drycker samt inackordering av hästar. Den dubbla verksamheten kan förklara de ökade tillgångarna och kapitalet, sannolikt genom investeringar i anläggningstillgångar som stallar eller produktionsutrustning. Verksamheten är kapitalintensiv, vilket stämmer med den höga tillgångstillväxten på 73,5%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från en förlust på 34 878 SEK till en förlust på 83 533 SEK, en negativ förändring på 48 655 SEK. Den negativa vinstmarginalen på -11,7% visar att kostnaderna är för höga i förhållande till intäkterna.

Soliditet: Soliditeten är mycket hög på 74,0%, vilket innebär att större delen av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital snarare än skulder. Detta ger ett låg finansiell risk och god kreditvärdighet, men kan också indikera en ineffektiv kapitalanvändning.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 130 009 SEK till 953 476 SEK, en ökning med 823 467 SEK eller 633,4%. Denna enorma tillväxt kan inte förklaras av det negativa resultatet och tyder starkt på en nyemission eller en annan form av kapitaltillskott från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 602 689 SEK till 714 946 SEK, en positiv tillväxt på 112 257 SEK eller 18,6%. Detta visar att företaget lyckas öka sina intäkter, troligtvis genom att etablera sig på marknaden.

Huvudrisker

  • Förlusten fördjupades till 83 533 SEK trots högre omsättning, vilket är en fundamental lönsamhetsrisk.
  • Resultattillväxten på -139,5% är en stark varningssignal om att kostnadskontrollen är otillräcklig.
  • Den extremt höga tillväxten i eget kapital på 633% kan vara svår att upprepa och företaget kan behöva bli mer lönsamt för att klara sig på egen hand.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 18,6% visar att det finns efterfrågan på företagets produkter och tjänster.
  • Den höga soliditeten på 74,0% och det starka eget kapitalet på 953 476 SEK ger ett robust skydd mot motgångar och möjliggör framtida investeringar.
  • Tillgångstillväxten på 73,5% till 1 375 212 SEK tyder på att företaget bygger kapacitet för framtiden, vilket kan bära frukt när lönsamheten vänder.