5 015 000 SEK
Omsättning
▲ 26,3%
1 465 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,1%
76%
Soliditet
Mycket God
26,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 195 804 SEK
Skulder:-1 196 148 SEK
Substansvärde:3 464 640 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt och lönsamhet. Med en omsättningstillväxt på 26,3% och en resultattillväxt på hela 59,1% har företaget inte bara ökat sin försäljning utan även förbättrat sin lönsamhet avsevärt. Den mycket höga vinstmarginalen på 26,1% och soliditeten på 76,0% pekar på ett mycket stabilt och välskött företag. Eget kapitaltillväxten på 29,6% visar att företaget bygger upp ett starkt kapitalunderlag för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver jordbruksrörelse med mjölkproduktion samt utvinning av sten enligt meddelat täkttillstånd. Bolaget arrenderar jordbruksfastigheten Nygård 1:1 av Ola Bengtsson och har funnits sedan 1996, vilket indikerar ett etablerat företag med lång erfarenhet inom sin bransch. Kombinationen av traditionellt jordbruk och stenutvinning ger en diversifierad verksamhetsprofil.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 921 000 SEK till 1 465 000 SEK, en ökning med 544 000 SEK eller 59,1%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med låg belåningsgrad. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 673 712 SEK till 3 464 640 SEK, en ökning med 790 928 SEK. Denna ökning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket visar att vinsten huvudsakligen har bibehållits i företaget för att stärka kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 712 428 SEK till 5 618 356 SEK, en ökning med 905 928 SEK eller 26,3%. Denna betydande tillväxt visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är beroende av arrendeavtal för jordbruksfastigheten, vilket kan innebära osäkerhet vid förnyelse
  • Kombinationen av jordbruk och stenutvinning skapar exponering mot två olika branschers konjunktursvängningar
  • Den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 26,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning och resultat visar på god marknadsposition och konkurrenskraft
  • Hög soliditet på 76,0% ger möjlighet till framtida finansiering till förmånliga villkor
  • Diversifierad verksamhet mellan jordbruk och stenutvinning ger stabilare intäktsflöde

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt +26,3%, resultattillväxt +59,1%, eget kapital tillväxt +29,6%, tillgångstillväxt +5,7%. Denna konsekventa förbättring över alla nyckeltal indikerar en mycket positiv utveckling och starkt ledarskap.