326 214 SEK
Omsättning
▼ 65,6%
160 791 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,5%
95,3%
Soliditet
Mycket God
49,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:485 653 SEK
Skulder:-22 980 SEK
Substansvärde:462 673 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande negativ utveckling med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots att bolaget är etablerat sedan 2012 har omsättningen mer än halverats och resultatet sjunkit dramatiskt. Den höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar dock att företaget fortfarande är lönsamt och har god finansiell stabilitet, men den snabba försämringen pekar på allvarliga operativa problem eller en medveten nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom två distinkta områden: glasögonstillverkning/-montering samt sjukgymnastisk verksamhet, kombinerat med fastighetsförvaltning och värdepappershantering. Den dubbla verksamhetsprofilen är ovanlig och kan indikera ett holdingbolag eller en familjeföretagsstruktur. Avsaknaden av anställda och ensamägande av Peder Nordenstam tyder på ett personägt företag där ägaren troligtvis arbetar som konsult eller via egenarbete.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 417 222 SEK till 160 791 SEK, en minskning på 256 431 SEK eller 61,5%. Trots den stora nedgången kvarstår en anmärkningsvärt hög vinstmarginal på 49,3%, vilket tyder på låga rörliga kostnader eller en verksamhet som primärt består av ägarens egen tid.

Soliditet: Soliditeten på 95,3% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket lånebefriat och har god finansiell styrka trots de negativa trenderna. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 741 415 SEK till 462 673 SEK, en reduktion på 278 742 SEK. Denna minskning kan delvis förklaras av det lägre resultatet och eventuella utdelningar till ensamägaren.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 947 150 SEK till 326 212 SEK, en minskning på 620 938 SEK eller 65,6%. Denna dramatiska nedgång indikerar antingen förlust av kunder, avveckling av verksamhetsgrenar eller ovanligt höga jämförelsetal föregående år.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig förlust av omsättning på 65,6% riskerar att göra verksamheten ohållbar på sikt trots hög marginal
  • Kraftig kapitalförlust på 278 742 SEK minskar företagets finansiella buffert
  • Brist på anställda skapar beroende av ensamägarens hälsa och tillgänglighet
  • Dual verksamhetsprofil (glasögon/sjukgymnastik) kan indikera fokusbrist eller operativ komplexitet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 95,3% ger utrymme för investeringar eller lån om verksamheten vänder
  • Mycket hög vinstmarginal på 49,3% visar att kvarvarande verksamhet är extremt lönsam
  • Etablerat företag sedan 2012 med bevisad förmåga att generera positiva resultat över tid
  • Låga fasta kostnader (inga anställda) ger flexibilitet att anpassa verksamheten till efterfrågan